Які пам’ятні дати відзначаємо 18 лютого?
Сьогодні є нагода згадати українців, які у 2014 році першими загинули на Майдані під час масових розстрілів.
Рівно 10 років тому цього дня в центрі Києва розпочались розстріли тодішньою владою протестувальників під час мирної демонстрації Євромайдану. В цей день на вулицях Інститутській та Грушевського, Кріпосному провулку та у Маріїнському парку загинуло 23 людини, 509 людей було поранено.
Загалом впродовж 18-20 лютого 2014 року в центрі Києва загинули понад 100 українців, згодом названих «Небесною сотнею», сотні протестувальників було поранено, а ще кілька десятків зникли безвісти.
Результатом запеклого протистояння проти тодішнього режиму стало усунення 22 лютого Верховною Радою від обов’язків президента України Віктора Януковича і призначення дострокових президентських виборів.
18 лютого в Україні та світі відзначають День Плутона. 1930 року Плутон відкрив Клайд Томбо. Протягом 76 років Плутон вважали дев’ятою планетою, але від 1992 року такий статус небесного тіла почав викликати деякі сумніви. Багато подібних на Плутон об’єктів було виявлено в Поясі Койпера (це одна з областей сонячної системи). Тому 24 серпня 2006 року Міжнародним астрономічним союзом Плутон було визнано карликовою планетою. Цей статус тримається і донині. Хоча існує низка вчених, які не приймають таке твердження і продовжують називати Плутон планетою.
18 лютого — Всесвітній день дегустації вина. Його мета — розповісти про значення і користь вина для здоров’я. Так, келих вина допомагає нам розслабитися. Ще вино може захистити наші серця, якщо його вживати в помірних кількостях. У тих, хто помірно п’ють вино, нижче ризик захворювань печінки, діабету II типу, деяких видів раку, серцевого нападу та інсульту. Воно також може знизити рівень поганого холестерину і підвищити рівень хорошого. Головне — не зловживати, як втім і в усьому…
Також цієї неділі відзначають Всесвітній день китів. Він заснований на острові Мауї, Гаваї, у 1980-х роках, відзначається щороку третьої неділі лютого. Це день підвищення поінформованості про китів та багато їхніх видів, які перебувають під загрозою зникнення через вплив людини на океан.
А чи ви знали, що у китів голосні, глибокі голоси, і вони можуть спілкуватися з іншими китами, що знаходяться на відстані сотень миль. Масивні морські ссавці ще й довгожителі. Деякі кити дуже товариські. Більшість синіх китів мігрують у холодні води у пошуках їжі та у тепліші води для розмноження.
18 лютого — день батарейки. Відомо, що перша батарея виникла 2000 роками раніше, могла виробляти до 2 вольт, однак її використання було невідомо. Вона представляла собою глиняний глечик, в якому знаходився залізний прут, оточений мідним циліндром. При заповненні оцтом або електролітичним розчином, банка виробляла від 1,1 до 2 вольт.
Відомо, що в Оксфордському університеті є дзвін на батарейках, який працює вже більше 175 років. Ніхто не знає, з чого складається батарея і ніхто не бажає розбирати пристрій на частини, аби зрозуміти це.
Нині батареї використовуються повсюдно, від поля бою до димової сигналізації і наручних годинників. Вони бувають самих різних форм, розмірів і потужності, щоб задовольнити найширший спектр потреб людства.
Яке релігійне свято
Православна церква за новим календарем сьогодні вшановує пам’ять святого Льва, Папи Римського. Він не дав гунам напасти на Рим, а також став першим із Наступників св. Петра, хто був названий «Великим», — це і донині привілей небагатьох. Святий Лев І Великий, 45-й Папа Римський, був не тільки досвідченим дипломатом і чудовим богословом, а й насамперед — захисником християнської цивілізації. Майбутній папа Лев (близько 400-461 рр.) походив із селища в Тоскані (хоча інші джерела вказують на те, що він народився на території сучасної Туреччини). Спірною є і дата його народження, яка коливається між 390-400 роками. Одне можна сказати точно: вже в юні роки він вирізнявся ерудицією та дипломатичним талантом. Ще бувши аколітом, отримував важливі дипломатичні доручення. Пап Лев займав трон Петра, коли варвари спустошували римські міста, а єдність Церкви руйнували чергові єресі проти природи Христа.
Великої мужності вимагала від св. Лева боротьба з дикими гунами на чолі з Аттілою, перед якими тремтів увесь тогочасний світ. Коли варвари підійшли до воріт Рима, Великий Папа зустрів їх особисто і вів переговори про порятунок міста та його жителів. Невідомо, як саме відбувалася розмова папи з каганом, але після неї гуни утрималися від нападу й відступили. Коли згодом короля запитали, чому він поступився перед однією людиною, він відповів: «Я бачив при ньому двох світлих мужів (свв. Петра й Павла), які погрожували мені вогненними мечами». За кілька років ситуація повторилася з вандалами, і хоча папа Лев не зміг переконати їхнього короля Гензеріка утриматися від нападу на Рим, проте умовив не проливати марно кров римлян і не спалювати будинки, а також пощадити багато святих місць, де ховалися беззахисні люди. Лев Великий прославився як ревний пастир. Його мощі поховані при вході в базиліку св. Петра в Римі, а на гробі зроблено напис: «Як за життя беріг Церкву, так після смерті чуває при її вході». Святий Лев Великий — покровитель музикантів і співаків.
Цей день в історії
1386 рік — великий князь литовський Владислав Ягайло одружується з 12-річною Ядвігою, дочкою Людовіка I Великого (Угорського);
1885 рік— вперше було опубліковано «Пригоди Гекльберрі Фінна», автор Марк Твен;
1913 рік — Педро Ласкуран встановлює рекорд, пробувши на посаді президента Мексики одну годину;
1930 рік — американський учений Клайд Томбо виявляє 9-ту планету Сонячної системи — Плутон, яку через 76 років визнають карликовою планетою;
1932 рік — під час інтервенції в Маньчжурію Японська імперія проголошує створення держави-сателіта Маньчжоу-го;
1943 рік — у своїй найвідомішій промові Йозеф Геббельс закликає німецький народ до «тотальної війни»;
1954 рік — у Лос-Анджелесі Рональд Габбард заснувує Церкву саєнтології;
1965 рік — Гамбія стає незалежною державою;
1968 рік — до складу гурту «Pink Floyd» входить Девід Ґілмор (замість Сіда Баретта);
1978 рік — пісня «Hotel California» гурту «Eagles» здобує «Греммі» як «Запис року»;
1978 рік — на Гаваях провели перші змагання Ironman (тріатлон);
1979 рік — вперше за багато століть у Сахарі випадає сніг;
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Хорватією та Угандою;
2014 рік — в Україні починається протистояння на Майдані Незалежності в Києві, внаслідок якого впродовж 3 днів загинуло понад 80 осіб.
Цього дня народилися
1516 рік — англійська королева Марія I Тюдор. Отримала прізвисько «Кривава Мері»;
1745 рік — італійський фізик і фізіолог Алессандро Джузеппе Вольта, на честь якого названа одиниця електричної напруги;
1780 рік — художник грецько-українського походження Олексій Венеціанов;
1825 рік — англійський натураліст Генрі Уолтер Бейтс, вперше описав явище мімікрії — деяких особливих випадків надзвичайного зовнішньої схожості між різними видами тварин, що належать до різних родів і навіть родин і загонам;
1856 рік — українська письменниця та громадська діячка, визначна українська педагогиня Софія Русова;
1898 рік — італійський автомобілебудівник Енцо Феррарі, творець «Феррарі»;
1921 рік — український скульптор Василь Одрехівський;
1929 рік — український скульптор Теодозія Бриж;
1933 рік — японська авангардна художниця, співачка і діяч мистецтва Йоко Оно, майбутня дружина Джона Леннона;
1934 рік — іспанський кутюр’є Пако Рабанн;
1952 рік — історик, політолог, дослідник голодомору в Україні Джеймс Мейс.
Народний календар
У народне свято 18 лютого було прийнято піклуватися про домашню худобу. Цієї дати пригощали корів і коней, ласкаво зверталися до тварин і прибирали в хліві. Часто протягом лютого худоба масово гинула через сезонні хвороби та нестачу корму. Забобонні предки пов’язували це з природними причинами, і з приходом у село злого духу — коров’ячої смерті.
Щоб уберегти тварин від смерті, у свято 18 лютого їх замикали у хліві та не випускали на вулицю. А на подвір’ї розкладали будяки або залишали старі личаки, просочені дьогтем. Вірили, що це може злякати злу силу.
Ще однією традицією цього дня є приготування вівсяних страв. Жінки у свято сьогодні готували вівсяний кисіль, кашу чи печиво. Випічку роздавали всім домочадцям, щоби здорові були. Плівку від каші давали новонародженому теляті, а залишки висипали птахам.
Заборони та прикмети цього дня
У цей день не можна необережно поводитися з вогнем, щоб не було пожежі.
Не можна пити спиртні напої в цю дату, інакше шлунок хворіти буде. Заборонено лаяти тварин і домашню худобу, скаржитися на їхню погану роботу і надовго залишати їх без нагляду, щоб з ними не сталося біди.
Не розповідайте нікому свій сон в ніч з 17 на 18 лютого, якщо хочете, щоб сновидіння збулося.
Існують такі прикмети про погоду у цей день:
Якщо 18 лютого тепла погода, то сильних морозів до кінця зими вже не буде.
Мороз в цей день віщує спекотне і посушливе літо.
Іній на деревах в цей день віщує швидкий снігопад.
Якщо є сильна ожеледь на дорогах, то залишок лютого буде холодним, а весна — пізньою.
Важливо відзначити, що в наш час клімат дуже змінився, і не всі давні прикмети для нас є актуальними.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA