Стан посівів озимих в Україні: що кажуть науковці
В НААН стан українських озимих попри несприятливі погодні умови оцінили як задовільний.
Фітосанітарний стан посівів озимих зернових в Україні станом на середину лютого в цілому оцінювався як задовільний, зазначили у звіті фахівці Національної академії аграрних наук України, передає АПК-Інформ.
Висока відносна вологість та оптимальні температури сприяють перезимівлі інфекцій основних хвороб озимих культур, що, своєю чергою, призведе до підвищення ураженості рослин на початку вегетації. Лабораторним аналізом озимих зернових виявлено інфекційний запас збудників борошнистої роси, септоріозу, ринхоспоріозу. Хворобами уражено від 0,2 до 4% рослин, — зазначають фахівці.
Водночас додається, що через несприятливі погодні умови (коливання температур, відлиги) для розвитку мишоподібних гризунів відбулося затоплення нір шкідників талими водами. Це призвело до намокання, переохолодження та загибелі від 5-15% гризунів.
Особливе значення і надалі має контроль стану посівів, це дозволить отримати своєчасну інформацію (на час відновлення весняної вегетації) щодо їх стану і застосувати потрібні заходи тому, що можливі різного роду пошкодження та ослаблення рослин від шкодочинних організмів та нетипових умов погоди, — вказали вчені.
Зауважимо, погодні умови першої декади січня на перезимівлю озимих культур негативного впливу не мають.
Початок першої декади січня характеризувався теплою, як для цієї пори року погодою. У другій половині декади відбулося різке зниження температури повітря до мінусових значень. Опади, на початку декади у вигляді дощу, мокрого снігу, а надалі (до настання морозів) снігу випали на всій території країни.
Опади у вигляді снігу, місцями мокрого снігу, у південних областях у вигляді дощу спостерігалися майже на всій території країни.
Опади, що випали надалі суттєво поповнять запаси вологи верхнього шару ґрунту. Водночас нестійкі погодні умови, такі як почергові зміни температури повітря з мінусових на плюсові значення й навпаки, сходження та утворення снігового покриву, локальне залягання льодяної кірки, знижують зимостійкість, зокрема — морозостійкість озимини. Тому, контроль за її перезимівлею має залишатися актуальним.
Михайло ЧУБ, Решетилівщина.UA