Які свята відзначаємо 25 лютого?
Сьогодні в Україні згадують літературну маму Мавки — Лесю Українку, у Кувейті святкують День незалежності, а в Грузії вшановують пам’ять трагедії радянської окупації.
25 лютого 1918 року в Коростені Українська Центральна Рада прийняла Тризуб за офіційний герб УНР. З 22 січня 1919 року згідно з законом про Злуку Тризуб став використовуватися і як герб Західної області УНР. Залишався він гербом гетьманської держави П. Скоропадського, а також Директорії.
Уперше спроба конституційно оформити Тризуб як державний герб була зроблена у травні 1920 у проекті Конституції, розробленому Всеукраїнською Національною Радою, а вдруге — спеціальною «Урядовою Комісією по виготовленню Конституції Української Держави» 1 жовтня того ж року.
Сучасний герб держави Україна, один із чотирьох її офіційних символів поряд з прапором, гімном і Конституцією, було затверджено 19 лютого 1992 року.
Цієї неділі День незалежності Кувейту. Ця країна володіє приблизно 10% всієї нафти на Землі, що дає Кувейту близько 95% всіх доходів. Соціальна допомога на дитину в Кувейті сплачується до досягнення нею 26-річного віку. Мінімальний розмір пенсії в країні становить близько 3 тисяч доларів США. Розлучення тут також узаконені, і допомога розведеної жінці становить приблизно 1,4 тисячі доларів США щомісяця. Вона буде виплачуватися їй до того, доки вона не знайде роботу. Уряд Кувейту, піклуючись про своїх громадян, видає їм величезні кредити в іпотеку під 0%, тобто просто в розстрочку. У 2007 році Емір пробачив громадянам країни кредити на загальну суму приблизно в мільярд доларів. Медицина: якщо громадянина Кувейту не можуть вилікувати місцеві лікарі, він буде транспортований до іншої країни, і всі витрати візьме на себе уряд.
25 лютого — День пам’яті трагедії радянської окупації в Грузії. Вторгнення Червоної Армії до Грузії (15 лютого — 17 березня 1921 р.), також відоме як радянсько-грузинська війна або радянське вторгнення до Грузії, було військовою кампанією російської Червоної Армії, спрямованої на повалення соціал-демократичного уряду Демократичної партії Республіки Грузія та встановлення в країні більшовицького режиму. Російські війська взяли столицю Грузії Тбілісі (тоді відому як Тифліс) після важких боїв і проголосили Грузинську Радянську Соціалістичну Республіку 25 лютого 1921 року.
Щороку 25 лютого святкують День револьвера. Саме цього дня 1836 року було отримано патент на шестизарядний кремнієвий револьвер 45-го калібру. Іноді його винахідником помилково вважають Самуеля Кольта. Але насправді ідея створення револьвера належить американцю Джону Пірсону, який згодом продав її Кольту.
Револьвером називається стрілецька зброя, яку застосовують для стрільби на дистанцію до 100 метрів. Його вважають надійнішим за самозарядний пістолет, тому що ним можна ще й користуватися однією рукою. Є у револьвера і недолік. А саме обмежена кількість набоїв у барабані.
Яке церковне свято
25 лютого за новим стилем — день пам’яті святителя Тарасія, патріарха Константинопольського.
Тарасій жив у VIII-IX століттях у Константинополі. Він був знатного роду, здобув гарну освіту і опинився при дворі імператора Костянтина VI Порфирородного. Пізніше став сенатором при його матері, святій цариці Ірині.
У той час у Церкві панували іконоборчі настрої, яким не зміг протистояти патріарх Павло і пішов у монастир. Тоді Тарасію запропонували стати новим патріархом, оскільки він займав нейтральну позицію в протистоянні священнослужителів. Але сам Тарасій не вважав себе гідним цього і довгий час відмовлявся. Зрештою він погодився, але за умови скликання Вселенського Собору і відновлення іконошанування. Тарасія поставили патріархом, а трохи згодом під його головуванням відбувся знаменитий Другий Нікейський Собор — на ньому ухвалили повернути шанування ікон і дозволили встановлювати в храмах і будинках ікони Ісуса Христа, Богородиці, ангелів і святих.
Тарасій вів скромне життя і запам’ятався як мудрий, добрий і справедливий патріарх. Він приймав нужденних, допомагав порадою, дахом. Прозвали його Безсонним тому, що він дуже мало спав. Помер святий 806 року, похований у влаштованому ним монастирі на Босфорі. Біля могили святого не раз відбувалися чудесні зцілення вірян.
Цей день в історії
1570 рік — папа Пій V видав буллу «Regnans in Excelsis» і піддав анафемі дочку Генріха VIII — англійську королеву Єлизавету I. Причина: створення Генріхом VIII і подальша підтримка Єлизаветою I власної англіканської конфесії;
1573 рік — Іван Федорович засновує друкарню у Львові;
1836 рік — американець Семюел Кольт купляє ідею і отримує патент на шестизарядний револьвер 45 калібру;
1866 рік — шахтарі з Калавераса, штат Каліфорнія (США), виявляють Калаверасскій череп — скам’янілі людські останки, які ймовірно вказували, що людина, мастодонти і слони співіснували в Каліфорнії в найдавніші часи;
1870 рік — Хірам Роудс Ревелс, республіканець з Міссісіпі, прийняв присягу в Сенаті Сполучених Штатів і став першим афроамериканцем конгресменом США;
1918 рік рік — Мала Рада ухвалює закони про введення в УНР нового (григоріанського) календаря і середньоєвропейського часу;
1919 рік — Орегон (США) став нараховувати 1 цент в якості податку на галон бензину, ставши першим штатом США, який ввів податок на бензин;
1928 рік — лабораторія Чарльза Дженкінса у Вашингтоні отримує першу телевізійну ліцензію;
1932 рік — австрієць Адольф Гітлер по натуралізації отримує громадянство Німеччини, що дозволяє йому брати участь у виборах рейхспрезидента Німеччини 1932 року;
1940 рік — відбувається перша телетрансляція хокейного матчу між клубами НХЛ «Нью-Йорк Рейнджерс» і «Монреаль Канадієнз»;
1956 рік — в США курка знесла найбільше у світі яйце (його вага 454 г);
1969 рік — гурт Beatles починає запис свого останнього альбому «Abbey Road»;
1999 рік — в Аргентині Віргінія Ріверо народжує дівчинку в момент ДТП (її дочка стала наймолодшою з людей, які потрапили в аварію);
2010 рік — у Києві відбувається інавгурація обраного в результаті фальсифікацій президента України Віктора Януковича, 2014 року Верховною Радою України його цього звання позбавили.
Цього дня народилися
1842 рік — німецький письменник Карл Май, який розповів про подвиги індіанця Вінету;
1849 рік — український статистик, економіст, соціолог Федір Щербина;
1850 рік — український письменник, публіцист, видавець Володимир Барвінський;
1871 рік — українська поетеса, перекладачка, культурна діячка Леся Українка;
1887 рік — український актор, режисер Лесь Курбас;
1905 рік — український хореограф, балетмейстер Павло Вірський;
1932 рік — художник-монументаліст, скульптор Володимир Мельниченко.
Народний календар
Святого Тарасія вважають покровителем жебраків, вдів, хворих і сиріт. Йому моляться про зцілення від важких хвороб, зокрема від лихоманки та загальної слабкості, просять добробуту і щастя для близьких.
За прикметами, якщо цього дня поділитися грошима — це до сімейного благополуччя, що більше віддаси, то більше незабаром отримаєш. Особливу увагу приділяли здоров’ю — якщо на Тараса почати лікувати серйозну недугу, то незабаром забудеш про неї.
Серед заборон, що сьогодні не можна робити — лаятися, відмовляти в допомозі та милостині нужденним, ображати людей і тварин.
Згідно з народними прикметами цього дня не можна лягати спати вдень, оскільки уві сні людина стає вразливою і може захворіти. Щоб не заснути, потрібно провести день у працях. Не радять також що-небудь планувати і робити серйозні покупки.
Прикмети
За прикметами цього дня судили про те, якою буде погода на Великдень і надалі:
цього дня випав сніг — тиждень перед Великоднем буде непогожим;
граки в’ють гніздо — чекай скоро гарну погоду;
ворони каркають — до дощового літа.
Сни в ніч на 25 лютого намагалися запам’ятати — вірили, що вони віщують майбутнє.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA