Полтавський район — лідер за кількістю випадків хвороби Лайма
Із чотирьох районів області саме Полтавський тримає сумнівне лідерство: торік тут зафіксували 372 випадки екзотичної хвороби.
За підсумками минулого року Полтавщина перебуває на першому місці в Україні за поширеністю хвороби Лайма. Про це свідчить статистика Полтавського обласного центру контролю та профілактики хвороб.
Так, торік у Полтавській області зареєстрували 497 випадків хвороби Лайма. Більшість — у Полтавському районі. Так, у Кременчуцькому районі виявили 43 випадки хвороби, у Лубенському — 62, у Миргородському — 20. Натомістьу Полтавському районі у 2023 році зафіксували аж 372 випадки.
Показник захворюваності на хворобу Лайма в Полтавському районі майже вдвічі перевищує середній по області й становить 61,4 на 100 тисяч населення. Загалом хворих виявили у 34 громадах області. Проте найбільше на хворобу Лайма хворіли у Опішнянській, Щербанівській та Диканській громаді.
Для порівняння, у 2022-му в області зареєстрували 367 випадків хвороби, тобто на третину менше, ніж торік.
Лікарі нагадують, що носіями збудника хвороби Лайма є іксодові кліщі. Після укусу комахи інфекція може проявитися не відразу — інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (7–14 у середньому). На місці укусу кліща виникає червоний висип з чіткими краями. Згодом почервоніння розширюється, а центр — блідне.
Якщо ви виявили кліща, комаху потрібно зняти, не пошкодивши. Якщо самостійно це зробити не вдається, краще звернутися до травмпункту. Звідти пацієнтів направлять на консультацію до інфекціоніста.
Потрібно також визначити кількість часу, який кліщ пробув на тілі. Якщо минуло більше доби або кліщ встиг напитися крові, лікар може призначити антибіотики для профілактики хвороби Лайма. Препарати призначають у перші 72 години після укусу. Якщо по медичну допомогу не зверталися, потрібно спостерігати за місцем укусу та загальними проявами. Погіршення самопочуття чи поява круглого висипу є приводом звернутися за консультацією до лікаря.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA