Березень кличе до роботи
До вашої уваги — щоденний місячний календар городника на ці вихідні та наступний тиждень.
Навіть якщо взимку ви ще відпочивали від розсади та плодових дерев, то в березні варто більше часу приділити рослинам. На початку березня проводять обрізку дерев та кущів. До початку сокоруху можна не лише видаляти сухі та пошкоджені гілки, а й займатися формуючою та регулюючою обрізкою. Також можна повидаляти поросль біля дерев, викорчувати старі кущі та дерева, які вже не родять.
Про це пише Аптека садівника.
Посіву квітів та овочів також потрібно приділити увагу. У березні сонячних днів стає більше, стає довшим і сам світловий день. Тому можна сіяти овочі на розсаду і вирощувати її на підвіконні, які добре освітлюється сонцем. Не всі городники готові використовувати додаткові джерела живлення, тому посіви на розсаду розпочинають саму у березні.
За відповідної температури повітря (коли середньодобова температура буде не менше, ніж 5 °С) проводять першу обробку плодових і ягідних від хвороб та шкідників. Зимуючі стадії шкідників часто залишаються на зиму у корі рослин. А як тільки настає тепло, прокидаються. Тому щоб їх знищити і використовують інсектициди. Це ж стосується і грибкових хвороб: вони можуть розвинутися за високої вологості та помірної температури.
Роботи стає все більше, потрібно вчасно виконати всі агрозаходи і нічого не забути. Тому радимо скористатися календарем на березень, який може слугувати планом робіт на весь місяць.
2 березня
Для замочування насіння можна застосувати також стимулятори росту. Насіння квітів та овочів замочують на 3-4 години в робочому розчині і сіють.
Якщо сіяли щось на розсаду раніше і помітили сходи, зніміть плівку та поставте ємності у добре освітлене місце. Враховуйте температурний режим, рекомендований для кожної конкретної культури.
3 березня
Краще відкласти посіви культур, які мають тривалий вегетаційний період. Якщо хочеться щось посіяти, обирайте зелень, пряні трави, які мають період розвитку близько місяця. Також ті, хто має теплицю, можуть сіяти редиску.
Навідайтеся в сад і огляньте дерева та кущі. За сприятливої погоди рослини можна обробляти засобами захисту, якщо не зробили цього раніше. Першу обробку садових рослин проводять ранньою весною, до розпускання бруньок. Під час проведення обробки не повинно бути опадів та поривів вітру. А середньодобова температура — не менш, як 5 °С.
4 березня
Продовжуйте сіяти насіння тих культур, які швидко ростуть. Так, наприклад, крес-салат вважається ранньостиглим видом салату, врожай якого можна збирати приблизно через три тижні після посіву. Тому вирощують його і у відкритому ґрунті навесні чи влітку, і взимку на підвіконні. Це світлолюбна і холодостійка культура, чутлива до вологи. А от сильних вимог до ґрунту вона не має. Оптимальна температура для росту салату — 15 °С.
Можна підготувати землю до посіву насіння на розсаду і наповнити ним ємності (ящики, стаканчики, касети). А в більш сприятливий день — посіяти насіння.
Подивіться, в якому стані цибулини квітів, які ви викопали на зиму. Ті, що підгнили чи зіпсувалися, краще викинути. Також варто оглянути, в якому стані живці, що ви заготовляли для весняного щеплення.
5 березня
Сприятливі дні для посадок та посівів знову настають у березні. І хоча спочатку сходи будуть з’являтися досить довго, в результаті рослини будуть міцні, з гарно розвиненою кореневою системою. Плоди також здивують своїм смаком та лежкістю. А ще з них вийде насіннєвий матеріал високої якості.
Кімнатні рослини за потреби підживіть, оскільки вони починають прокидатися після періоду зимового спокою. Також можна підживити і розсаду, хоча якщо ґрунт поживний, цього повинно бути достатньо для молодих рослин.
В саду проведіть обрізку дерев та чагарників. Видаліть сухі, пошкоджені та уражені гілки або їхні частини. Далі проведіть ту обрізку, яка потрібна вашим рослинам: омолоджуючу, формуючу тощо. Не забувайте, що для цього повинна бути відповідна суха погода без сильних морозів.
6 березня
Посійте на розсаду квіткові, в’юнкі рослини, а також пряні трави: м’яту, майоран, базилік, кріп. Також це чудовий знак для того, аби сіяти багаторічні квіти на розсаду.
Ту ж розсаду, що вже у вас росте, варто полити, розпушити ґрунт, прорідити сходи або пікірувати розсаду. Поливати молоді рослини потрібно обережно, щоб не залити їх і не викликати розвиток хвороб. Тому обов’язково до посіву не забувайте про дренаж.
Поливати можна і кімнатні квіти, а якщо у вас уже гарна весняна погода — то і плодові дерева та чагарники. Живці, які заготовляли, можна укорінити, а також обрізати дерева та кущі в саду.
7 березня
Овочеві культури точно не варто сіяти зараз, якщо не хочете втратити врожай і самі рослини. Також варто поки відкласти полив та не удобрювати рослини.
Якщо у вашому регіоні земля вже готова, можна провести перекопування ділянки, щоб підготувати її до посівів та посадок. Також можна замінити землю у горщиках кімнатних рослин.
Можна викорчувати старе дерево, яке вже не родить або часто хворіє. До речі, пеньок садівники не завжди викорчовують, а залишають і декорують — так старий пеньок стає частиною ландшафту.
8 березня
В цілому, якщо вам «не горить», можна цей день відпочити і набратися сил, адже сезон тільки набирає обертів. За місячним посівним календарем городника, садити та сіяти більшість культур не можна. Також відкладіть поки полив рослин та проведення підживлення — зараз це тільки піде на шкоду.
Можна і обробки засобами захисту провести. Оскільки першу обробку провели ще в кінці лютого або на початку березня, час для другої обробку саду.
9 березня
Городники можуть повертатися до свого улюбленого заняття — посіву овочів на розсаду. Сійте томати, перець, капусту, огірки та інші культури, які бажаєте виростити цього року. Також можна перейти до посівів айстри, чорнобривців, дельфініуму та інших квітів, які ви вирощуєте розсадним способом.
Якщо маєте теплицю, туди можна пересаджувати розсаду, що вже підросла. А якщо вирощуєте все в домашніх умовах, пікіруйте ту розсаду, що сформувала 2-3 листочки. Обережно пересаджуйте рослини, щоб не пошкодити корінь, адже молоді рослини і так отримують стрес від цього агрозаходу.
Не варто зараз обрізати рослини. Це стосується і обрізки плодових, і кімнатних.
10 березня
Садівники та городники можуть відпочивати. Рослини зайвий раз не варто зачіпати, оскільки вони стають чутливими. Закладати нові рослини зараз також не рекомендується, тому посіви та посадки відкладіть.
Можна перебрати цибулини квітів, які викопали восени. Відділіть гнилі та зіпсовані — їх садити точно не потрібно, інакше занесете інфекцію в сад.
Загляньте до годівничок, які розвішували в саду ще восени. Зараз, коли для птахів ще замало їжі, їх варто регулярно наповнювати зерном та насінням. Якщо на вулиці ще лежить сніг, його можна нагорнути на грядки зі посіяними під зиму овочами чи квітами.
Михайло ЧУБ, Решетилівщина.UA