Працівники ВЦВК взяли участь у мистецьких заходах
«Українська культура та історія — це наше джерело сили на шляху до перемоги» — саме такий лейтмотив мали цікаві і незабутні Всеукраїнські заходи, у яких взяли участь працівники Всеукраїнського центру вишивки та килимарства.
Зокрема, у просторі «Цінності» на зустрічі із Музеєм Кролевецького ткацтва та громадою міста Кролевець взяла участь старший науковий співробітник Всеукраїнського центру вишивки та килимарства Олена Безносюк.
Захід був присвячений Кролевецькому переборному ткацтву, зокрема кролевецькому рушнику — одному із скарбів України.
Програмою було передбачено розкриття таємниць історії походження ткацтва; майстер-клас із видобування волокна для рушника; знайомство із молодим поколінням кролевецьких майстринь, які відродили ткацький станок за старовинними кресленнями, а також світ читання Кролевецького рушника. Під час розкриття цієї теми Олена Безносюк розповідала про орнамент рушника, на якому зображено двоголового птаха, що є давнім символом Чернігівського князівства і символізує сімейну пару.
Також Олена Іванівна зазначила, що такі заходи є частинкою праці над питанням, як представити нематеріальну культурну спадщину в якості туристичного продукту, особливо після війни. У цьому зацікавлені громади і Кролевця, і Решетилівки, адже туризм — галузь, яка швидко відновлюється і може стати великим наповнювачем місцевих бюджетів.
Учасником масштабної і надихаючої події — виставки «Весна-2024», став старший науковий співробітник Всеукраїнського центру вишивки та килимарства, майстер народного мистецтва, етнолог, член Національної спілки майстрів народного мистецтва Юрій Мельничук. Захід, який продемонстрував багатство української культури, проходив у Міжнародному виставковому центрі HANDMADE-EXPO (м. Київ).
Культурно-мистецьке надбання України, що стосується відродження, збереження та популяризації вишивки, на одному експозиційному майданчику представляли Юрій Мельничук та Оля Льон (магазин «Світ Льону», з яким тісно співпрацює ВЦВК).
Цікаво, повчально, використовуючи конкретні приклади, Юрій Олексійович прочитав лекцію «Розмаїття вишивки українських автентичних сорочок та підбір матеріалів для їх відтворення», яка пройшла «на одному подиху».
Оля Льон демонструвала зразки тканин та ниток для вишивання, які вирізняються якістю і дуже підходять для відтворення вишитих виробів. Магазин «Світ Льону» — просто знахідка для рукодільниць. У ньому представлений не лише широкий вибір тканин, ниток, а й інструментів, аксесуарів для вишивання і пошиву.
Організатори виставки зазначають: «HANDMADE-Expo» 20 років об’єднує на своєму виставковому майданчику виробників і дистриб’юторів товарів для рукоділля, творчого хобі, дитячої творчості та художніх матеріалів. Постійне ефективне співробітництво з лідерами ринку art& hobby і успішну участь компаній, які розпочинають свій бізнес, демонструють зростання популярності цієї сфери в Україні. Кожна річ, представлена в експозиції авторських та дизайнерських виробів створена майстрами, для яких виставка — це реальна можливість демонстрації і продажу своїх робіт поціновувачам ексклюзивних речей, представникам сувенірного бізнесу, інтернет-майданчиків і роздрібних магазинів.
Ось як відгукується про цей захід Ірина Ніжинець з Гадяча: «В суботу, 2 березня, я мала можливість відвідати виставку рукоділля та товарів для творчості HANDMADE-Expo Весна-2024. Хочу поділитися враженнями від цього дня…Море позитиву та емоцій від зустрічі з вишивальною спільнотою…
… Із захопленням всі слухали розповідь відомого майстра народного мистецтва з вишивки Юрія Мельничука. Він демонстрував сорочки різних регіонів та знайомив з характерними видами швів на них. Приємно, що серед всіх продемонстрованих сорочок була і наша рідна гадяцька та ще й з таким же узором, що я відшила на своїй сорочці.
Щира, відкрита, надзвичайно приємна в спілкуванні Оля Льон, із Світ Льону, демонструвала найкращі тканини та ниточки. Закохана в свою справу, Оля допомагає майстриням створювати вишивальну красу».
Людмила Дядченко, провідний редактор ВЦВК