Посівна-2024 року: не вистачає кадрів та саперів
Під деякими культурами українські аграрії цього року зменшать площі — через їх збитковість.
В Україні розпочалася весняна посівна кампанія. Про цьогорічні виклики та труднощі для аграріїв під час брифінгу в Укрінформ розповів Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, передає agroreview.
На сьогодні аграріям не вистачає обігових коштів на посівну. Програма «5-7-9» працює, але незмінним лишився кредитний ліміт у 90 млн грн, при цьому компоненти для посівної вдвічі-втричі здорожчали.
«Багато виробників вичерпали кредитні ліміти, їх потрібно збільшити щонайменше до 150 млн грн. В окремих регіонах аграрії працюють два роки в збиток і цього року сіяти не будуть, а збільшення кредитних лімітів дало б змогу провести посівну кампанію. Цьогоріч держава виділила кредитування для деокупованих територій — сподіваємося, що це прискорить розмінування та входження в поля, бо два роки господарства на звільнених територіях не мали такої держпідтримки, — розповів Марчук.
Ще одним викликом посівної цьогоріч стала нестача кадрів через мобілізацію. Вирішити ситуацію могло б прискорення процесу бронювання, яке наразі триває 1-2 місяці. «Ідеальним рішенням було б онлайн-бронювання, яке вже розроблене Кабміном, але ще не затверджено. Також необхідна прозора система бронювання аграрної техніки», — наголосив Денис Марчук.
Посівні площі окремих культур будуть зменшені через їх збитковість. Зокрема, йдеться про кукурудзу. За словами експерта, закупівельні ціни на цю культуру — на рівні 4500 грн/т, а собівартість тонни кукурудзи становить близько 6000 грн. Тому на цей агросезон частина сільгоспвиробників відмовиться від вирощування кукурудзи або зменшить її площі. Також зменшаться посіви соняшнику, натомість аграрії роблять ставку на прибуткові олійні культури.
Аграрії збираються провести посівну і в близьких до бойових дій регіонах, зокрема на Херсонщині, де тривають обстріли. У цих регіонах гострою залишається проблема розмінування. Торік було розміновано та передано в обробіток 200 тис. га земель, а потрібно розмінувати близько 2 млн га. «Над розмінуванням працюють 3,5 тис. саперів, цього недостатньо. Також потрібна техніка, сподіваємося що в 2024 буде більше машин для розмінування завдяки нашим закордонним партнерам та власному виробництву», — резюмував Марчук.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA