Масляна чи масниця? Вареники чи млинці?
В Україні триває тиждень масниці. Він розпочався 11 березня і закінчиться в неділю, 17 березня.
Масниця або Колодій — це тиждень перед Великим постом. За українськими традиціями Масниця немає нічого спільного з російською масляною. Адже в ці дні у кожній хаті були вареники, а не млинці.
«У нас основною стравою були вареники з сиром і сметаною. Це основна страва. Її готували впродовж всього тижня. Особливо заведено, що, у неділю дуже пригощали і дорослі, і молодь. В останній день Масниці навіть був обряд, я не знаю, чи ви чули про такий? Полоскання зубів. Тому що перед самим Великим постом 50-денним треба було, щоб ніде навіть сиру не лишилося», — говорить Тетяна Пошивайло, етнолог, заступник генерального директора Національного центру народної культури музею І.Гончара.
В Решетилівському аграрному ліцеї імені Івана Боровенського вареники готують не тільки на масницю. Тут вивчають технологію приготування цієї страви, притаманну нашому регіону: поєднання начинок, різновиди тіста.
«Вареники по полтавському — це класика української кухні. Їх готують на кефірі, тому вони виходять пухкими і м’якими. Як правило, щоб тісто вийшло пухке та однорідне його необхідно вимішувати 2-3 хвилини для насичення киснем повітря, а також уже готове тісто залишити на 15-20 хв для набухання клейковини», — ділиться секретами Ірина Шевченко, майстер виробничого навчання Решетилівського аграрного ліцею ім. І. Боровенского
По закінченню Масниці або Сиропустного тижня в Україні розпочинається Великий піст, який триватиме з 18 березня по 4 травня.
Ото ж вареники чи млинці? Що в ці дні готують місцеві господині? Дізнавайтеся в сюжеті.
Юлія ГРІНЧЕНКО, Решетилівщина.UA