Які свята відзначаємо 17 березня?
Цієї неділі є нагода привітати тих, хто робить нашу громаду чистішою й комфортнішою — сьогодні своє професійне свято відзначають українські комунальники.
17 березня — День працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення. Свято припадає щорічно на третю неділю березня і було започатковане за указом президента України Леоніда Кравчука 1994 року. Голова мета цього дня полягає в тому, щоб привернути увагу людей до житлово-комунального господарства, яке забезпечує якісні умови життя населення і здійснює постачання ресурсів.
Також цього дня в Україні святкують День мобілізаційного працівника (День військкоматів). Подія була започаткована 22 серпня 2000 року. Спочатку вона припадала на 14 вересня, на честь переформування мобілізаційного управління (1993 рік). Але 2016 року дату змінили у зв’язку з першою мобілізацією, яка відбулася саме 17 березня 2014 року (початок російської агресії). Головна мета цього дня — висловити подяку за важливу та відповідальну працю.
У світі 17 березня святкують День святого Патріка. Це можливість кожній людині в світі на один день почуватися ірландцем. Святий Патрік був християнським єпископом, місіонером, його вважають покровителем Ірландії. Про це свято існує чимало легенд. Наприклад, саме святий Патрік за переказами приніс до Ірландії християнство. А ще він позбавив країну від змій. Спершу пам’ять про нього вшановували лише в релігійному контексті, але згодом святкування перетворилося на важливу світську і культурну подію.
Яке церковне свято
17 березня християни східного обряду відзначають Прощену неділю. Це останній день Масляного тижня, він передує початку Великого посту. У свято потрібно щиро перепрошувати і прощати.
Головною традицією свята є вибачення у всіх, кого могли образити. Це потрібно робити щиро, щоб увійти у Великий піст без образ. Потрібно також пробачити всім кривдникам.
Той, хто просить, повинен сказати «Пробач мені, якщо зможеш!». У відповідь необхідно відповісти «Бог простить, і я прощаю». Головним змістом цієї розмови є те, що Бог має пробачити, оскільки люди грішні і не можуть повною мірою усвідомити, кого прощати, а кого — ні.
Якщо людина не може пробачити, треба сходити до церкви та сповідатись. У храмах цього дня читають частину Нагірної проповіді, де йдеться про прощення образ. Потрібно щиро помолитися за кривдника і поставити свічку за його здоров’я.
Прощена неділя — це останній день перед Великим постом, коли можна їсти яйця та молочні продукти.
У цей день також влаштовують гуляння та ходять у гості.
Цей день в історії
45 рік до н. е. — відбувається битва при Мунді між військами республіканців і Цезаря в Римській республіці;
1238 рік — війська татарського хана Батия виступають в похід на Новгород;
1521 рік — Фернан Магеллан відкриває Філіппіни;
1674 рік — Івана Самойловича проголошують гетьманом «обох берегів Дніпра»;
1804 рік — у Веймарі відбувається прем’єра драми Фрідріха Шиллера «Вільгельм Телль»;
1830 рік — у Варшаві відбувається дебют Фредеріка Шопена;
1845 рік — англієць Стівен Перрі отримує патент на еластичний бинт;
1861 рік — об’єднання Італії;
1899 рік — опубліковано класичну неаполітанську пісню O Sole Mio!;
1917 рік — у Києві створюють Українську Центральну Раду;
1930 рік — американського мафіозі Аль Капоне випускають на свободу через те, що не змогли довести скоєні ним злочини;
1937 рік — в СРСР прийнятий закон, що позбавив селян свободи пересування (повернення до завуальованого рабського або кріпосницького ладу);
1943 рік — нідерландський доктор Віллем Колфі провів першу в світі процедуру гемодіалізу, використовуючи апарат штучної нирки власного винаходу;
1945 рік — під проводом генерала Павла Шандрука утворюють Український Національний Комітет, політико-громадський центр, що відстоював перед німецькою владою українські інтереси;
1948 рік — Бельгія, Велика Британія, Люксембург, Нідерланди та Франція підписують Брюсельський пакт — попередник Західно-Європейського Союзу (WEU);
1950 рік — у США оголошують про відкриття 98-го хімічного елемента — каліфорнію;
1959 рік — 14-й Далай-лама (Dainzin Gyaco) втікає із Тибету до Індії (внаслідок придушення повстання тибетців китайськими завойовниками);
1960 рік — у Японії вперше у світі надходять у продаж різнокольорові фломастери;
1966 рік — американська субмарина Олвін (Alvin) знаходить у Середземному морі (поблизу берегів Іспанії) зниклу американську водневу бомбу;
1972 рік — у Києві створюють Інститут книги та друкарства;
1980 рік — англійський парламент голосує за бойкот московської Олімпіади;
1992 рік — Міністерство юстиції України зареєструвало Українське козацтво;
1995 рік — вперше в етер вийшов Мистецький канал «Територія А» на телеканалі ICTV;
1999 рік — Динамо (Київ), обігравши Реал Мадрид з рахунком 2-0, виходить до півфіналу Ліга чемпіонів УЄФА 1998-1999;
1999 рік — з Міжнародного Олімпійського Комітету виключають 6 його членів, звинувачених у хабарництві при визначенні місць проведення Олімпіади;
1999 рік — розпочинається виробництво автомобіля ЗАЗ-1103 Славута;
2021 рік — в ході інтерв’ю з журналістом телеканалу ABC Джорджем Стефанополусом, Президент США Джо Байден на питання, чи вважає він Путіна вбивцею, відповів ствердно: «Ага, так».
Цього дня народилися
1834 рік — німецький інженер, конструктор і промисловець Готтліб Даймлер, творець першого мотоцикла і одного з перших авто;
1847 рік — український антрополог, археолог, етнограф Федір Вовк;
1857 рік — український біохімік, який розробив учення про ферменти, народоволець Олексій Бах;
1874 рік — український громадський діяч, священик, президент Карпатської України Августин Волошин;
1876 рік — український археолог, етнограф Вадим Щербаківський;
1896 рік — українська громадська діячка, журналістка, авторка мемуарів Надія Суворцова;
1897 рік — український письменник та літературознавець, автор гімну ОУН «Зродились ми великої години» Олесь Бабій;
1902 рік — український (буковинський) скульптор і лікар Опанас Шевчукевич;
1984 рік — офіцер ЗСУ, Герой України Віталій Мовчан.
Прикмети та заборони цього дня
У свято Прощеної неділі не можна пити алкогольні напої та їсти м’ясні страви, оскільки наступного дня починається Великий піст. Не можна лаятися, конфліктувати, лихословити та сваритися.
У цей день не можна вишивати, шити, в’язати та займатися рукоділлям. Забороняється також займатися тяжкою фізичною працею та роботою по дому.
Не можна не пробачити людині, яка цього дня просить вибачення. Після трапези не можна прибирати зі столу. Краще накрити те, що залишилося, білою скатертиною. Вважається, що це може принести у дім добробут.
Більшість прикмет цього свята пов’язані з погодою та млинцями, які печуть весь Масляний тиждень.
Усі млинці продали — життя буде щасливим.
Якщо перший млинець придбає жінка, першою дитиною буде дівчинка.
Скільки дівчина не зможе продати млинців, стільки років вона не зможе вийти заміж.
Ластівки прилетіли — незабаром настануть теплі дні.
Східний вітер у Прощену неділю — до швидкого потепління, південний — до теплої погоди з дощами, а північний — до холодів.
Також вважалося, що сни у Прощену неділю є віщими, тому необхідно їх запам’ятати.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA