Завтра починається Великий піст-2024
Тут — про народні звичаї, харчування та прикмети.
Перший понеділок посту — цього року це 18 березня — називається «жилавим» (в цей день господині печуть житні коржі — «жиляники»), «чистим» (чистий тому, що господині обіду не варили і їхні горщики залишалися чистими), зубочист або полоскозуб (полоскали зуби, аби чого скоромного не залишилося після Масниці). У цей день хлопчики зранку оббігали сусідів, оповіщаючи: «Здрастуйте, з постом будь здорові!»
Старі люди говорили: «Не можна в Жилавий понеділок чужим бабам входити в чужу хату. Бувало, зайде хтось та позавидує — і переведеться»!
Боялися, що разом із ними до хати можуть ускочити злидні. З цієї ж причини у Жилавий понеділок не позичали хліба й солі, не давали сірників і жару для розтопки печі, щоб не віддати з хати добробут.
Увесь перший тиждень Великого посту меню було бідним: борщ із квасолею, незасмажена каша, картопля з квасом або хроном, редькою, капустою, огірками, хліб або прісні коржі з варивом
Другий тиждень посту названий Друга седмиця. Саме тоді дівчата в давнину починали вишивати свої майбутні весільні сукні. Третій та четвертий тижні відомі як Хрестопоклонні. У четвер господині зазвичай пекли печиво з пісного тіста у вигляді «хрестів» з родзинками посередині. Хрест мав особливе значення для вірян, адже Ісус Христос прийняв смерть заради людства саме на хресті.
П’ятий тиждень називається Похвальною седмицею, а шостий — Вербною неділею. Субота Вербної неділі має назву Лазарева субота, коли вшановується пам’ять про Лазаря, брата Марфи і Марії, якого воскресив Ісус Христос.
Піст — не лише про утриманні від їжі
Протягом Великого посту віряни готуються до святкування Великодня не тільки духовно, а й фізично. Вони виділяють більше часу на молитву та духовне читання, а також відмовляються від вживання важкої їжі. На столі повинні бути лише пісні страви. У Великий піст важливо причаститися і сповідатися хоча б раз.
Як розповідає церква, піст пом’якшує душу для покаяння. Коли ви відмовляєте своїм пристрастям — прояснюється духовний розум. Людина починає краще бачити свої недоліки, у неї з’являється бажання очистити свою совість і покаятися перед Богом.
У піст існують не тільки харчові обмеження. На цей період також рекомендується обмежити себе в розвагах, гучних вечірках, шумних святкуваннях. За можливості варто утримуватися від шкідливих звичок. Усе це потрібно для морального виховання людини та духовної підготовки до Великодня.
Календар харчування на Великий піст 2024 року
Під час Великого посту потрібно обмежити вживання їжі тваринного походження: м’ясо, м’ясні напівфабрикати, молочні продукти, яйця, здоба. За всі 48 днів дозволяється з’їсти рибу лише на Благовіщення — 8 квітня та на Вербну неділю — 28 квітня. У Лазарєву суботу — 27 квітня дозволяється рибна ікра.
1 тиждень посту (18-24 березня) — повне утримання від їжі в перший день і сухоїдіння (вживання термічно необроблених продуктів, наприклад, сирих овочів і фруктів, сухофруктів, горіхів) у робочі дні. На вихідних можна їсти термічно оброблену їжу і заправляти її соняшниковою олією, а також пити вино.
2-6 тижні посту (25 березня — 28 квітня) — щовівторка та щочетверга дозволено їсти термічно оброблену їжу без олії, а в понеділок, середу та п’ятницю діє сухоїдіння. У вихідні можна готувати гарячі страви з додаванням олії та пити спиртне, а у великі свята (Благовіщення, Вербну неділю) можна з’їсти рибу.
7 тиждень посту (29 квітня — 4 травня) — у понеділок, вівторок і середу пропонується сухоїдіння. У четвер і суботу можна приготувати гарячі страви без олії. У Страсну п’ятницю (3 травня) рекомендується дотриматися одноденного голодування.
Такий розклад посту діє для служителів церкви і ченців. Звичайним мирянам дозволяється їсти гарячі страви в будні дні, а сухоїдіння для них вважається додатковим подвигом. Варто пам’ятати, що постувати можуть лише повністю здорові люди, щоб не нашкодити собі. Також можуть утриматися від посту діти, вагітні та жінки, що годують груддю, пенсіонери, військовослужбовці, люди з хронічними хворобами, а також ті, хто зараз перебуває у важких життєвих ситуаціях та не має змоги постувати.
Ті, хто хоче дотримуватись посту, повинні насамперед проконсультуватись із лікарем — чи не зашкодить це здоров’ю, особливо, якщо людина має хронічні захворювання. Піст служить благим цілям, але не має шкодити здоров’ю. Тому від харчових обмежень звільняються люди зі слабким здоров’ям.
Якщо ви відчуваєте, що не зможете дотриматися всього посту, то можна почати з малого — наприклад, постити тільки кілька днів на тиждень, або відмовитися тільки від м’яса, але залишити в раціоні яйця.
Що варто додати в раціон на час Великого посту
Тим, хто збирається постити у Великий піст варто врахувати, які продукти для страв додати в своє меню, щоб не відчувати дефіциту білку, корисних жирів та мікроелементів, глюкози.
До прикладу, білок є в цільнозернових продуктах, таких як кіноа. А ще в квасолі та бобах, таких як сочевиця і нут. Також є в овочах, таких як артишоки, спаржа, броколі та шпинат і в соєвих продуктів, таких як тофу і темпе.
Овочі мають бути основою вашого раціону. Запасайтеся цими продуктами з високим вмістом клітковини та поживних речовин. Фрукти також важливі. Квасоля може допомогти вам почуватися ситим. Якщо ви вибираєте консервовану квасолю, вибирайте варіанти з низьким вмістом натрію або без нього.
Горіхи та насіння — невеликі за розміром, але багаті корисними жирами, клітковиною, вітамінами та мінералами. Кальцій можна отримувати не тільки з молочних продуктів, а й з таких продуктів, як тофу, тахіні та деякі види зелені.
Ідеально зберегти у телефоні список таких продуктів, щоб завжди був під рукою, коли заходите в магазин. Також збережіть собі рецепти пісних гарячих страв, запіканок, котлет та інших ситних страв.
Виключайте щодня один продукт або зменшуйте до мінімуму, який був звичним у вашому раціоні. Наприклад, м’ясо або солодощі. Спробуйте готувати на пару. Цей процес забезпечить плавний перехід до нового раціону без стресу для організму.
У піст важливо не переїдати. Тож подумайте про поступове зменшення порцій, щоб організм звик та не відчував постійного голоду.
Народні застереження
Згідно з прикметами, під час Великого посту жінкам забороняється займатися рукоділлям та ходити з розпущеним волоссям. І жінкам, і чоловікам забороняється вживати нецензурну лайку, пити алкоголь. Потрібно намагатись уникати сварок, не обманювати інших, не влаштовувати гучні вечірки.
У Велику суботу не можна давати в борг або позичати гроші. Вважається, що так людина може втратити своє благополуччя.
Більшість народних прикмет пов’язано з останньою неділею посту — Страсним тижнем. Аби весь рік у родині був достаток та благополуччя, потрібно у Чистий четвер перерахувати гроші та зробити перестановку меблів у домі. Якщо у Страсну п’ятницю першим на вулиці зустрінеться чоловік — це до величезної вдачі. Також у Чистий четвер потрібно скупатись до сходу сонця — це принесе здоров’я, а ось у Страсну п’ятницю водні процедури заборонені, бо таким чином можна «змити з себе здоров’я».
Усім, хто цього рок постуватиме, бажаємо легкого посту.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA