Які свята відзначаємо 24 березня?
Цієї неділі в Україні та в світі — привід для того, аби згадати про туберкульоз та вшанувати фтизіатрів, які допомагають лікувати цю недугу.
24 березня — Всеукраїнський та Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз. Важлива подія, яка була створена, щоб поширити інформацію про туберкульоз серед населення. День був затверджений Всесвітньою організацією охорони здоров’я 1993 року. Дату обрали на честь відкриття 1882 року туберкульозної бацили, яке зробив німецький біолог Роберт Кох.
Туберкульоз — хронічне захворювання, збудником якого є паличка Коха (мікробактерія туберкульозу), що розповсюджується повітряно-крапельним, рідше, контактно-побутовим шляхом. Збудник відзначається особливою стійкістю і може довго перебувати в організмі та очікувати сприятливих умов.
Також 24 березня професійне свято День фтизіатра. Дату обрали на честь відкриття палички Коха 1882 року. Фтизіатри — лікарі, які вивчають закономірності розповсюдження та розвитку туберкульозу, причини виникнення патології, які викликані туберкульозом, шляхи виявлення, лікування та профілактики даного захворювання.
24 березня — Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв. Подія була започаткована 2010 року Організацією Об’єднаних Націй. Дату обрали на честь святого отця Оскара Ромеро, який 1980 року був вбитий солдатами під час богослужіння за те, що закликав припинити військові дії, які порушують людські права.
Яке релігійне свято
24 березня за новим церковним календарем православні віряни відзначають передсвято Благовіщення Пресвятої Богородиці та згадують Захарію Печерського. Цього ж дня — перший тиждень Великого посту, який називається Торжество Православ’я.
Преподобний Захарія жив у XII-XIV століттях. Він був ченцем у Києво-Печерській лаврі, у Дальніх печерах. Своє ім’я — постник — Захарія отримав тому, що дотримувався дуже суворого посту. Іноді він їв лише після заходу сонця — і то, одну траву.
Преподобний прославився тим, що молитвою міг вигнати біса і зцілити душу людини. Завдяки своєму праведному життю він удостоївся бачити ангелів. Святі мощі Захарії спочивають у Дальніх печерах Києво-Печерської лаври.
У першу неділю Великого посту святкують Торжество Православ’я — день, коли Православна Церква торжествує над єрессю, що спотворює християнське віровчення. Свято встановили 843 року, у Візантії, коли остаточно перемогли єретиків-іконоборців. До цього православних християн, які шанували ікони, піддавали гонінням, а самі ікони і мощі святих спалювали. 843 року скликали Константинопольський собор, на якому і встановили свято Торжества Православ’я.
24 березня починається підготовка до свята Благовіщення, яке відзначається за новим стилем 25 березня.
Цей день в історії
1155 рік — Юрій Долгорукий захоплює Київ і вступив на престол;
1603 рік — зі смертю англійської королеви Єлизавети трони Королівства Англія і Королівства Шотландія об’єднуються;
1721 рік — Йоганн Себастьян Бах презентує шість оркестрових концертів маркграфу Крістіану Людвігу Бранденбург-Шведському;
1882 рік — німецький бактеріолог Роберт Кох відкриває збудника туберкульозу, паличку Коха;
1898 рік — в Америці продають перший автомобіль — модель «Вінтон» обійшлася покупцю в одну тисячу доларів;
1918 рік — Центральна Рада проголошує українську мову державною у банківській і торговій сферах;
1933 рік — набуває чинності закон, напередодні ухвалений німецьким парламентом (69% голосів), котрий передає уряду законодавчу владу та фактично призупиняє дію Конституції, влада легально переходить до Гітлера;
1972 рік — прем’єра фільму «Хрещений батько», що стає одним із найкращих шедеврів світового кінематографа;
1972 рік — пограбування United California Bank: з розбитого сейфа викрадачі забирають 9 млн доларів;
1975 рік — Мухаммед Алі технічним нокаутом відстоює титул чемпіона світу проти Чака Вепнера у Клівленді;
1976 рік — переворот в Аргентині: військова хунта скидає Ісабель Перон, починаються політичні репресії;
1980 рік — вбивство правими бойовиками Сальвадорського архієпископа Оскара Ромеро розкрутило спіраль насилля громадянської війни;
1989 рік — танкер «Ексон Вальдез» натрапляє на риф поблизу Аляски та губить 40 000 тонн нафти;
1989 рік — у Львові відбувається перший політичний страйк в Україні;
1989 рік — у Тернополі створюють першу крайову організацію Народного Руху України;
1999 рік — внаслідок пожежі в тунелі під Монбланом гине 39 людей;
1999 рік — у національному парку Цаво (Кенія) внаслідок аварії пасажирського потягу гине 36 людей, 200 травмовано;
2001 рік — Володимир Кличко виграє технічним нокаутом бій проти Деріка Джефферсона у Мюнхені.
Цього дня народилися
1869 рік — українська письменниця, журналістка, редакторка і видавчиня Олена Кисілевська;
1900 рік — український співак, ліричний тенор, власник незвичного тембру й високої вокальної техніки Іван Козловський;
1950 рік — український математик Юрій Володимирович Теплінський;
1951 рік — українська художниця Наталка Павленко;
1955 рік — український композитор, лідер гурту «Ватра» Ігор Білозір;
1963 рік — український футбольний тренер Вадим Тищенко;
1979 рік — український музикант, автор пісень, лідер гурту «ТіК» Віктор Бронюк;
1982 рік — український шоумен, телеведучий, резидент «Comedy Club Ukraine» Олександр Педан;
1986 рік — українсько-американський професійний танцюрист Вел Чмерковський;
1986 рік — українська письменниця Ярослава Литвин.
Що можна робити
Увечері на передсвято Благовіщення Пресвятої Богородиці можна піти на службу до храму, помолитися, попросити в Діви Марії заступництва і прощення. Якщо немає можливості відвідати храм, можна помолитися вдома або в іншому місці. Головне — це щира молитва.
За народним звичаєм перед тим, як іти до церкви, всією сім’єю тричі обходили дім із молитвами — щоб захистити його. Також напередодні Благовіщення потрібно зробити прибирання в домі, закінчити всі невідкладні справи. Раніше цього дня за традицією на вулиці розпалювали багаття, в якому спалювали все непотрібне, вважалося, що чим вище полум’я багаття — тим кращий захист від нечисті.
Що не можна робити
Серед заборон, що сьогодні не можна робити — пліткувати, хвалитися, заздрити, засуджувати, відмовляти в допомозі, сумувати. Триває Великий піст 2024 року, тим, хто постує, в цей день можна їсти гарячу їжу з маслом.
Оскільки триває підготовка до Благовіщення, то після обіду цього дня церква забороняє важко працювати, прибирати, прати, шити — це вважається гріхом. Не можна ображати будь-кого — ні людей, ні тварин. Цього дня не ходять у гості й не приймають гостей.
Прикмети дня говорять про погоду надалі:
день теплий видався — весна буде гарною і літо настане скоро;
чути жайворонок — до тепла, а якщо зяблик співає — до холоду;
якщо ніч цього дня тепла — весна буде такою ж.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA