Які свята відзначаємо 21 квітня
Цієї неділі в Україні світі згадують про людей, що рухають цей світ завдяки творчості та інноваціям, і про збереження річок та рідкісних пташок.
У неділю 21 квітня відзначають Всесвітній день творчості та інноваційної діяльності. З’явилося свято ще 2002 року, а міжнародним стало після проголошення ООН 2017 року. Головна мета цього дня полягає в збільшенні обізнанності суспільства про необхідність творчого підходу до розв’язання проблем і важливості інновацій для всебічного розвитку суспільства.
21 квітня це ще й Всесвітній день кроншнепа (World Curlew Day). Щорічна подія, яка спрямована на те, щоб підвищити обізнанність про важливість збереження кроншнепа або кульона тонкодзьобого, який перебуває під загрозую знищення. Кроншнепи занесені до Червоної книги України. В XIX столітті ці птахи були широко розповсюджені, але вже в XX столітті почали швидко вимирати. За оцінками в сучасному світі їх залишилося 50-300 особин.
Також 21 квітня Всесвітній день міграції риб. Риби, що мігрують, здійснюють регулярні переміщення, щоб знаходити їжу чи розмножуватися. Сьогодні їм стало важко дотримуватися власного маршруту через появу гребель, погіршення кліматичного стану і активний вилов. Тому головною метою цієї дати є підвищення поінформованності щодо вагомості міграції риб і залучення людей до збереження річок.
Цей день в історії
1519 рік — іспанський конкістадор Ернан Кортес висаджується на узбережжі Мексики з метою завоювання держави ацтеків;
1818 рік — цісар видає розпорядження, щоб навчання релігії для дітей вірних УГКЦ у Галичині та Буковині відбувалось рідною мовою;
1910 рік — комета Галлея максимально наближається до Землі;
1913 рік — спуск на воду «Аквітанії», єдиного лайнера, який брав участь у обох світових війнах;
1920 рік — у Варшаві між Польщею та УНР підписують загальну та торгово-економічну конвенції, згідно з якими Польща визнає незалежність УНР й обіцяє їй військову допомогу;
1944 рік — починається бій під Гурбами, найбільша битва військ УПА й НКВС СРСР;
1944 рік — жінкам у Франції надають право голосу на виборах;
1960 рік — новою столицею Бразилії стає спеціально для цього збудоване однойменне місто — Бразиліа;
1996 рік — убивають першого президента Чеченської Республіки 52-річного Джохара Дудаєва;
2000 рік — у Броварах (Київська область) у житловий будинок влучає тактична ракета класу «Земля-Земля», яку запустили військові з полігона, гине кілька людей;
2007 рік — прем’єра в Україні серії «I, Roommate» мультсеріалу «Футурама»;
2019 рік — другий тур президентських виборів в Україні — обрано Володимира Зеленського.
Яке церковне свято
21 квітня — день пам’яті преподобної Марії Єгипетської. Святу згадують на п’ятий тиждень Великого посту, тому дата однакова для старого і нового календаря.
Марія жила в середині V століття, в Єгипті. Коли їй було 12, вона вирушила в Олександрію і там стала блудницею. Так і жила в гріху до 30 років, аж поки випадково з групою прочан не потрапила до Єрусалима, до храму Гробу Господнього. Але спочатку Марія не змогла зайти до церкви — якась невідома сила не пускала її. Тоді дівчина стала молитися і плакати перед іконою Богородиці в притворі храму. Лише після цього вона змогла увійти всередину і там почула голос: «Якщо перейдеш за Йордан, то знайдеш блаженний спокій».
Марія так і зробила — перейшовши річку, наступні 47 років вона провела на самоті в пустелі, в молитві та покаянні. Лише одного разу її зустрів ієромонах Зосима, якого Марія попросила прийти через рік причастити її. Чернець так і зробив — він побачив, як жінка перейшла з іншого берега Йордану по воді, немов по суші. Через рік Зосима знайшов тіло Марії в пустелі і поховав її — могилу для неї вирив лев.
Цього дня народилися
1816 рік — англійська письменниця Шарлотта Бронте, авторка знаменитих романів «Джейн Ейр», «Вільетт», «Учитель»;
1914 рік — український письменник, дипломат, організатор кіновиробництва Юрій Заруба;
1914 рік — український актор Володимир Данченко;
1926 рік — королева Великої Британії Єлизавета ІІ;
1941 рік — український історик, фахівець з історії України доби класичного і пізнього середньовіччя — часу перебування українських земель у складі Великого князівства Литовського Фелікс Шабульдо;
1956 рік — український кінооператор, журналіст Богдан Підгірний;
1979 рік — український футболіст, атакувальний півзахисник Петро Кондратюк.
Народний календар
Марія Єгипетська вважається покровителькою жінок, особливо тих, хто грішить і хотів би покаятися. Святій моляться, коли намагаються перемогти той чи інший гріх, просять відвести від гріха і благословити на вірність і цнотливість.
За народними традиціями день потрібно присвятити домашнім клопотам. Втратити щось у цей день вважається доброю прикметою — незабаром чекайте прибутку.
Серед заборон, що сьогодні не можна робити — сваритися, лихословити, відмовляти в допомозі та лінуватися.
Цього дня намагаються не займатися важкою працею — у народі кажуть, що від роботи, виконаної сьогодні, буде мало користі.
Прикмети
За прикметами дня судять про погоду, яким буде літо і якого чекати врожаю:
якщо береза раніше розпустилася, ніж клен — літо буде сухим, а якщо навпаки — дощовим;
багато квітів на черемсі — чекай на сире літо;
пішов дощ — він затягнеться надовго;
грім у цей день — буде гарний урожай.
Також 21 квітня спостерігали за черемхою: що раніше зацвіте — то спекотнішим буде літо.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA