Велика п’ятниця: найскорботніший день Страсного тижня
Страсна п’ятниця — найважливіший день перед святкуванням Великодня. Віряни згадують жахливі муки, які витерпів Ісус Христос перед Своїм воскресінням.
Цей день наповнений для християн скорботою та сумом. Церква вчить вірян зосереджуватися у Страсну п’ятницю на духовних цінностях, утримуючись від мирських бажань.
У Велику п’ятницю в церкві не здійснюється літургія. Від ранку у храмах читають Великі часи. Це особливе богослужіння, яке здійснюється лише тричі на рік — в надвечір’я Різдва, у Богоявлення та у Велику п’ятницю перед Пасхою.
У Страсну п’ятницю церква відтворює чин похорону Ісуса Христа. Приблизно по обіді звершується вечірня служба і в центрі храму покладається Плащаниця — велике полотно із зображенням Ісуса в гробі. Вона символізує той плащ, саван, в який загортали тіло мертвого Христа.
З цього часу віряни намагаються знайти час і прийти до Плащаниці, доки її ще не внесли у вівтар; поклонитися і поцілувати її на знак пошани, вдячності та скорботи.
Що означає Страсна п’ятниця
За церковними переказами, саме в п’ятницю Ісус Христос зазнав мученицької смерті. Спочатку Його змусили нести вулицями Єрусалима на собі хрест, після чого Його розіп’яли на цьому ж хресті на горі Голгофі.
Учні Ісуса Христа, Никодим та Йосип, отримали дозвіл поховати свого Учителя. Вони загорнули його тіло в плащаницю з пахучими травами, помістили в нову печеру (в той час для поховання використовували так звані «гробові печери»), а вхід до неї закрили тяжким каменем. Пілат пам’ятав слова Ісуса про воскресіння, а тому поставив біля печери охорону.
В храмах у Страсну п’ятницю проводять одразу три служби, які присвячені стражданням Сина Божого, його розп’яттю та похованню. Згідно з Євангелієм, Ісус Христос помер близько 15:00, а тому в цей час розпочинається вечірня служба, під час якої до вірян з вівтарної частини церкви виносять полотно з зображенням Спасителя — це символ плащаниці.
Вночі відбувається утрення Великої суботи, під час якої відбувається церемонія «поховання» плащаниці. Протягом майже трьох днів вона повинна перебувати в центральній частині храма.
Цього дня віряни дотримуються особливо суворого посту, утримуються від напоїв та їжі аж до моменту винесення плащаниці. Після початку служби дозволяється їсти пісний хліб та пити воду.
Народні традиції та забобони
У наших предків п’ятниця Страсного тижня ділилася на дві частини — до Плащаниці і після.
День проходив у тиші: в церкві не били дзвони, в хаті говорили тихо, не можна було лаятися чи докоряти комусь. Важка робота була зроблена ще до четверга. Господар порав худобу, міг робити якусь дрібну роботу в саду чи на пасіці, господиня пекла ковбаси та м’ясо.
До Плащаниці ніхто, крім малих дітей, не їв. Коли приходили зі служби — їли щось незначне і продовжували хатню роботу.
Погані прикмети на Страсну п’ятницю
Велика п’ятниця має чимало заборон, які не радять порушувати, і ось чому:
у Страсну п’ятницю не можна сміятися і радіти — проплачеш увесь рік;
не можна користуватися гострими предметами (сокирою, ножицями, голками) — це до біди;
все, що випрано у Страсну п’ятницю, завжди буде брудним;
діти, зачаті у Страсну п’ятницю, будуть рости хворими;
якщо хліб погано пропікся або підгорів — чекай неприємностей;
той, хто нап’ється цього дня — стане алкоголіком.
До поганих прикмет також належить і звичка плювати на землю у Велику п’ятницю — святі відвернуться на весь рік.
Чи можна у Страсну п’ятницю садити город? Згідно з прикметами цього дня не можна протикати землю залізом (наприклад, копати) і заборонено садити що-небудь — рослини загинуть. Водночас у церкві немає прямої заборони на це, але справи не повинні відволікати від відвідування церкви, молитви і посту.
Страсна п’ятниця — прикмети хороші
Крім поганих, є в цей день і добрі повір’я:
якщо у Страсну п’ятницю освятити каблучку, то вона захищатиме власника від хвороб;
дитина, яку відлучили від грудей у Страсну п’ятницю, буде здоровою і щасливою;
хліб, спечений у Страсну п’ятницю, ніколи не пліснявіє, а також зцілює від хвороб, захищає оселю від пожеж, а моряків — від аварій кораблів;
якщо з церкви після служби принести 12 свічок, і вони догорять уже вдома, то найближчий рік буде щасливим і в достатку.
Також за допомогою свічки, принесеної з церковної служби, можна визначити, чи є на домі порча. Для цього потрібно обійти кімнати із запаленим залишком церковної свічки — біля «зіпсованої» речі вона буде тріщати і сильно чадіти.
Чи можна пекти паску в Страсну п’ятницю? Як уже говорили, хліб, спечений цього дня, стане оберегом дому від бід, тому в Страсну п’ятницю можна пекти паску, але куштувати не можна. Перед початком приготування потрібно прочитати молитву «Отче наш» і попросити у Господа благословення.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA