Не Масляна, а Масниці (Колодій), не млинці — вареники з сиром

Українці святкують Масницю — стародавнє свято відродження усього живого
Цього року Великдень випадає на 16 квітня. А за 56 днів до нього традиційно святкують заговини на Великий піст. Останній тиждень перед постом — Сирна седмиця — розпочинається у понеділок 20 лютого і закінчиться в неділю, 26 лютого.
Оцей останній тиждень інколи за радянською або ж російською звичкою називають Масляним. Насправді в Україні, ще коли на місці Москви жаби квакали, з давніх-давен святкували Масниці, або ж Колодій.
Масниця одне із найдавніших свят, яке походить ще з язичницьких часів. Давні слов’яни гадали, що Масниця символізує смерть зими й прихід весни. Українське свято Колодій (Масниця) припадає на останній тиждень перед Великим постом. Інші, менш поширені назви свята — Сиропуст, Пущення, Сирна неділя або ж «Бабський тиждень».
Чому ж російська Масляна — це зовсім не те ж саме, що українська Масниця чи Колодій.
Свято Колодій існувало в Україні ще з часів Трипільської культури. А це — 5400-2750 років до нашої ери. Воно дещо змінилось під час впровадження християнства у часи Київської Русі. Як і всі народні свята та звичаї, воно набуло християнського релігійного змісту, але традиції святкування здебільшого залишились незмінними. Так тривало аж до радянських часів. Тоді свято не просто видозмінилося, а повністю замінилося іншим, яке не має нічого спільного з українською культурою та традиціями, попри деякі спільні ознаки.

Масниця — символізує прихід весни, відродження життєвих сил, як людини, так і усієї природи. Також це час примирення, злагоди та добра. Водночас Масляна — це народні гуляння, які влаштовуються заради того, аби добряче наїстися перед довготривалим постом і помірятись силою. В посії у цей час були популярними бійки «стінка на стінку». В Україні ж на Масницю традиції були протилежними. Оскільки це свято всепрощення та примирення, люди у цей час не билися, а навпаки намагалися вирішити всі конфлікти, вибачитися та пробачати, аби зустріти весну у злагоді і мирі.
Колодій — це бог шлюбу, примирення та злагоди. Він приходить до людей у цей тиждень, аби допомогти їм відновити втрачену за зиму енергію та пробудитися разом із першим подихом весни. Це свято тривало упродовж семи днів. В цей час люди не виконували значних робіт, не шили і не пряли, а славили бога Колодія та сонце, весну і світло.
Традиційні страви у цей тиждень для кожного свята теж різні. На Масляну готують млинці з різними начинками, а на Масницю (Колодій) — вареники, а також найрізноманітніші страви з молочних продуктів. Млинці на території України їли також, але саме на Масляну у святкове меню українців вони ввійшли через вплив Росії.

Вареники — головна страва Колодія. На козацьких землях це була головна ритуальна страва. Недарма ж козаки жартували, що на Масницю й турки вареники їдять. Зазвичай їх готували з сиром і обов’язково щедро змащували вершковим маслом. Звичай приготування вареників існував ще за часів Трипільської культури. Вареники символізували молодий місяць, який був символом жіночої енергії. Окрім вареників українські господині готували інші страви на основі молочних продуктів: сирники, сирні баби, локшину та галушки також варили на молоці. А з молока робили ряжанку, колотуху, розтирачку, кисіль. Всі каші також цього тижня були лише на молоці.
Цього тижня добігав час, коли молоді ще можна було справляти весілля, а на парубків, які не скористались цього року своїм шансом, чекало жартівливе покарання. Неодруженим парубкам чіпляли до пояса чи до руки колодку, зняти яку дозволялось тільки за відкуп.
Впродовж тижня жінки ходили по селу і прив’язували Колодку до ноги парубкам та дівчатам, які не скористалися з весільного сезону і не побралися, а також їхнім батькам, що «досі не пошлюбили» дітей. Особливо ж тим, які відмовили нареченому і сватам. Звісно, ніхто не бажав ходити з таким атрибутом, а тому одразу ж давали жінкам певний відкуп.
Найголовніше, що в цей тиждень, до Великого посту, всі намагались помиритись. Пробачити старі образи та попросити пробачення в інших, тому Колодія часто називають святом примирення. Після Колодія дівчата вже починають співати веснянки, адже ця прекрасна пора року от-от настане.
Настя ТОПОЛЯ, Решетилівщина.UA