Усе росте і дозріває: календар городника на травень. Частина третя
У травні продовжуються посіви у відкритий ґрунт тих культур, які потребують тепла.
Синоптики нарешті потішили садівників та городників хорошим прогнозом — в Україну повертається звичне травневе тепло. А з ним — і звичні роботи на городі та в саду. Слід наздогнати втрачене за той тиждень, коли сіяли не городники, а погода засівала сумнівами через ранкові заморозки. Розплановуємо всі роботи на цьому тижні, беручи до уваги ще й поради Місячного календаря.
18 травня
Сіяти овочі та інші рослини, які дають плоди, не варто. Адже їхній врожай не буде таким смачним та соковитим, як хотілося б.
Продовжуйте займатися квітами та іншими декоративними рослинами на ділянці. Якщо помітили, що на троянді деформуються листки, викривляються пагони, бутони не відкриваються та падають, це може бути ознакою, що на рослинах з’явилися попелиці. Шкідники висмоктують сік із листків, пагонів і вводять всередину тканин отруйні для рослин ферменти слини. Попелиці також можуть переносити вірусні хвороби.
19 травня
Можна повертатися до посівів овочевих культур. Вважається, що посіяні під цим знаком рослини дадуть врожай, який може довгий час зберігатися. А ще рослини будуть стійкі до хвороб, плоди вийдуть смачні, а квіти — гарно цвістимуть.
Сійте коренеплідні культури, бульбоплідні, бобові, а також садіть плодово-ягідні. Щодо останніх, варто обирати саджанці із закритою кореневою системою, адже саме їх можна садити в цю пору. До того ж такі рослини краще приживаються на новому місці і почнуть раніше давати врожай, ніж саджанці із відкритою кореневою системою.
Посадіть сливу, черешню, яблуню, персик, а із ягідних — аґрус, смородину, малину. Посійте насіння однорічних та багаторічних квітів.
20 травня
Крім посадок багаторічних плодових та ягідних можна посіяти зелень: шпинат, щавель, петрушку, крес-салат. А також овочі: кабачки, томати, капусту, редьку, моркву.
Поливайте рослини в саду, на городі, у квітнику. Після поливу потрібно розпушити ґрунт. Також варто видаляти бур’яни та мульчувати грядки. Це допомагає не лише затримати вологу у ґрунті, а й пригнічує зростання бур’янів. Для цього можна використовувати солому, кору дерев, торф чи компост.
Також це відповідний час, аби зрізати квіти для створення букетів чи композицій. Такі квіти легко транспортувати, вони довго не втрачатимуть зовнішній вигляд. Якщо вже вдалося зібрати перший врожай, частину можна заморозити чи засушити.
21 травня
Можна сіяти фактично всі культурні рослини. Насіння буде швидко сходити, рослини розвиватимуть міцне стебло та кореневу систему. Плоди таких рослин матимуть гарний смак та аромат. А ще самі рослини будуть досить стійкі до перепадів температур та хвороб.
Однак не варто зараз обрізати рослини (навіть якщо потрібно видалити пошкоджені частини). Адже рани після такого заходу будуть довгий час гоїтися.
Можна посіяти багаторічні квіти, які стануть окрасою саду. Також ще можна підсіяти насіння газонної трави, якщо в певних місцях вона погано зійшла. Підсівайте ті самі види трави, що вже у вас ростуть, щоб не змішувати їх.
22 травня
Чим більш сприятливі погодні умови, тим швидше розвиваються хвороби на культурних рослинах. Якщо ніяк не діяти, можна втратити не лише частину врожаю, а й саму рослину. Тому варто подбати про захист від хвороб завчасно і провести обробки засобами захисту.
23 травня
Варто відкласти більшість робіт на ділянці, адже рослини стають чутливі до механічних пошкоджень. А ще вважається, що зараз краще нічого не сіяти і не садити.
Тому варто присвятити день відпочинку. Можна провести час із сім’єю, друзями або взагалі нічого не робити цілий день.
А якщо погода сприяє, а ви не можете себе уявити без садово-городніх робіт, тоді можна приділити увагу ділянкам, де зібрали врожай редиски або салату. Такі грядки можна перекопати, видалити там рослинні рештки та бур’яни і розрівняти землю. У більш сприятливий час посієте тут інші культури. Наприклад, після редиски можна сіяти цибулю або зелень.
24 — 25 травня
Деякі роботи на присадибній ділянці можна виконувати, але не всі. До прикладу, сіяти або садити рослини із тривалим вегетаційним періодом не рекомендується. Тому якщо планували посіви, то лише зелені, яка швидко росте і нарощує зелену масу. Наприклад, шпинат, руколу, базилік, кріп.
А ще це період для посадок декоративних рослин на ділянці. Не забуваймо про саджанці із закритою кореневою системою, які підходять для посадок у такий час. Садіть і кущі, і дерева квітучі та листяні.
Густі сходи треба прорідити, землю в міжрядді розпушити та повидаляти бур’яни. Викопайте цибулини квітів на зберігання до осені.
Михайло ЧУБ, Решетилівщина.UA