Які свята відзначаємо 26 травня?
Цієї неділі свій день народження святкує прекрасна і незламна столиця України.
Сьогодні є нагода усією країною дружно проспівати «Як тебе не любити, Києве мій», адже 26 травня столиця України святкує День міста.
Коли День Києва пам’ятають навіть ті, хто не живе в столиці — тоді, коли квітнуть каштани. День народження Києва відзначають в останню неділю травня. У 2024 цей день припав на 26 травня.
Цьогоріч іменини столиці відзначаємо в умовах третього року повномасштабної війни. Каштани вже відцвіли, натомість не вмовкають сирени.
Вперше День Києва відсвяткували у 1982 році. Тоді наприкінці травня відзначали 1500-річчя від заснування української столиці.
Насправді ж вік міста дуже умовний — точної згадки про рік заснування столиці немає. За першим писемним джерелом історія Києва починається з 930-го року. А за хронікою одного з перших істориків Білорусі Матвія Стрийковського Київ заснували ще у 430-му році.
У радянському союзі вирішили відраховувати вік Києва від 482 року. «Ми зараз відсвяткуємо, а якщо ми помиляємося, то хай нас потім виправлять наступні покоління», — цитують першого секретаря ЦК КПУ Володимира Щербицького. На користь цієї дати свідчили стародавні поселення, які якраз у 80-х роках знайшли на Старокиївській горі.
Свято вкорінилося, з 1984 року почалися регулярні вернісажі на Андріївському узвозі до Дня Києва, а вперше офіційно відзначили День міста у 1987 році.
До війни в цей день у місті було дуже людно — проводилися масштабні концерти на площах міста, події на День Києва включали майстерки, фестивалі, з 1994 року до офіційних заходів додали благодійний «Пробіг під каштанами».
26 травня — День незалежності Грузії. Сакартвело — так самі грузини називають свою країну. Саме 26 травня 1918 року уряд Грузії проголосив незалежність країни. Перша незалежна Демократична Республіка Грузія проіснувала до лютого 1921 року.
31 березня 1991 року був проведений референдум про відновлення державної незалежності країни. 9 квітня 1991 на підставі результатів всенародного референдуму Верховна Рада республіки прийняла Акт про відновлення державної незалежності Грузії, що проголосив дійсними Акт про незалежність 1918 року і Конституцію 1921 року.
26 травня в Україні і світі святкують Всесвітній день лінді-хоп. Лінді-хоп — афроамериканський танець, який з’явився в Нью-Йорку в 1920-30 роках. Поєднував в собі елементи сольних та партнерських танців, використовуючи імпровізацію та рухи афро-американських танців. Свято було встановлено на честь дня народження Френкі Меннінга, який народився 26 травня 1914 року у Флориді, переїхав в дитинстві в район Гарлем (Нью-Йорк), де став зіркою танців.
Яке церковне свято
26 травня православні християни за новим церковним календарем вшановують пам’яті святого апостола Карпа. Він належав до числа 70 апостолів і багато років проповідував у Фракії, прославляючи віру в Христа, звертаючись до язичників і підтримуючи інших вірян. Карп також був єпископом на острові Крит. У церковних переказах існує кілька версій його смерті, тому справжня причина залишається невідомою.
Цей день в історії
1093 — в день Вознесіння половці розбили руське військо в битві на річці Стугна.
1648 — 15-тисячна козацька армія Богдана Хмельницького розгромила 18-тисячну польську армію Миколая Потоцького в битві під Корсунем.
1924 — почалися регулярні польоти пасажирських літаків в Україні.
1938 — у місті Вольфсбург Адольф Гітлер особисто заклав перший камінь під новобудову першого заводу «Фольксваген».
1953 — почалося Норильське повстання (виступ ув’язнених ГУЛАГу), яке підняли українці. Найбільше повстання в історії ГУЛАГу.
1995 — урочисто знято кордони між Росією й Білоруссю.
2014 — відбувся перший бій за Донецький аеропорт, українські війська вибили проросійських бойовиків з обох терміналів аеропорту.
Цього дня народилися
1053 — Володимир Мономах, Великий князь київський, князь чернігівський і переяславський.
1478 — Климент VII, Папа Римський, останній Папа Римський епохи Відродження.
1650 — Джон Черчиль, герцог Мальборо, один із найвидатніших полководців Англії.
1877 — Косач-Кривинюк Ольга Петрівна, дочка Олени Пчілки та Петра Косача, сестра Лесі Українки. Українська письменниця, літературознавиця, перекладачка, етнографиня, лікарка.
1878 — Айседора Дункан, американська балерина, одна з основоположниць танцю модерн, дружина поета Єсеніна.
1907 — Джон Вейн, американський актор.
1923 — Горст Тапперт, німецький актор.
1936 — Віталій Коротич, український письменник і публіцист, екс-головред «Огонька».
1957 — Богдан Бенюк, український актор.
1964 — Ленні Кравіц, американський співак і рок-музикант, прадід якого був корінним киянином. Володар кількох «Греммі».
1974 — Валерій Харчишин, український музикант, лідер і вокаліст гурту «Друга ріка».
Народний календар
Серед наших предків існувало повір’я, що цього дня не можна підходити до води або купатися у водоймах, тому що це накличе нещастя. Також нічого не сіяли на городах, вірили, що розсада точно не зійде. В народі день називали Комарницею — тому що саме цього дня з комарами було пов’язано чимало прикмет:
дивилися, який сьогодні день: вбили комара — чекайте, що буде ще більша їх кількість зовсім скоро;
якщо комарів немає, буде маленький врожай трави і вівса;
до світанку почали співати птахи — почнеться дощ;
26 травня ще мало комарів — не буде дощу до кінця цього місяця;
багато мошок — восени буде багатий урожай грибів;
часто літають стрижі та ластівки — чекайте на тепло.
Що не можна робити цього дня
Не віддавайте нікому свої речі, можна позбутися щастя.
Заборонені великі витрати, тому що можна опинитися в тяжкому фінансовому становищі.
Розбитий посуд є провісником нещастя, тому варто бути дуже обережними.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA