Поливаємо, підживлюємо, збираємо врожай: календар городника на червень
У червні ще не час розслаблятися, адже роботи на городі і в саду вистачає.
Здавалося б: весна — па-па, а з нею й основні роботи на городі. Та сільські жителі знають, що влітку все найцікавіше тільки починається для справжнього господаря. По-перше, деякі культури можна сіяти у червні навіть протягом літа. Наприклад, зелень підсівати можна з інтервалами 10-14 днів, щоб потім безперервно збирати врожай. Також звільняються ділянки, де росли ранньостиглі культури, і їх можна заповнити чимось іншим або ж посіяти сидерати, щоб земля відновилася. По-друге, саджанці із закритою кореневою системою можна садити навіть влітку, тому у червні і для цього агрозаходу знайдеться час.
Про це пише Аптека садівника.
При цьому червень — це ще й період, коли ми вже збираємо врожай. Так, може дозріти рання картопля, господарі копають її, щоб посмакувати молодими бульбами. Також у червні дозріває полуниця, черешня, вишня, абрикоси тощо. Врожай варто забирати вчасно, щоб плоди не перезрівали.
У червні може стояти суха та спекотна погода (а саме таку погоду цього літа прогнозують синоптики), тому важливим завданням для садівників та городників є полив. Робити це краще вранці або ввечері, щоб волога не так швидко випаровувалася. Також поливати рослини варто, враховуючи їхню потребу у зволоженні, адже є культури, які більш вологолюбні і ті, яким поливи потрібні не так часто.
Продовжується захист рослин від шкідників. Так, головний ворог картоплі — колорадський жук. Якщо у попередньому місяці ви і проводили обробку, зараз, можливо, потрібні будуть ще, адже цей шкідник дуже небезпечний для пасльонових. Різноманітні види попелиць також шкодять плодовим, декоративним та іншим культурам. Потрібно вчасно виявити шкідника і провести обробки для захисту рослин. Одночасно із такими обробками можна захистити рослини і від хвороб. Борошниста роса, парша, плодова гниль — усі ці хвороби можуть знищити частину врожаю плодових. Томатам і картоплі потрібен захист від фітофторозу, гарбузовим — від борошнистої роси та пероноспорозу тощо.
1 червня
Не найкращий час, щоб щось сіяти або садити. Також варто відкласти поливи рослин та внесення добрив, адже ці агрозаходи більше нашкодять, ніж принесуть користі. Натомість можна збирати врожай. Дозрілі ягоди полуниці, зелень, листя салату чи редиску збирайте, аби посмакувати свіжими овочами та ягодами.
Покосіть газонну траву або траву для заготівлі сіна. Черешні та вишні слід захистити від птахів, адже вони полюбляють прилітати в сад і живитися ягодами цих культур. Невисоке молоде дерево накрийте спеціальною сіткою від птахів. Якщо ж дерево вже доросле й високе, можна повісити щось блискуче, щоб відлякувало птахів, наприклад, старі музичні чи диски з відео.
2 червня
Полуниця, яка віддає врожай або зовсім скоро почне плодоносити, потребує від нас уваги. Адже разом із ягодами ростуть і вуса полуниці. Якщо не збираєтеся розмножувати кущі, повністю видаляйте вуса, адже вони впливають на кількість врожаю.
Викопані цибулини квітів, які відцвіли навесні, просушіть та очистіть, а далі закладіть зберігатися до осені. Видаліть зайву поросль біля рослин, яка тягне на себе поживні речовини.
Також зараз можна провести обробку рослин для захисту від хвороб та шкідників.
3 червня
Можна садити або сіяти абсолютно всі культури одно- та багаторічні. Рослини будуть нарощувати гарну кореневу систему, міцне стебло, будуть добре рости та бути стійкими до стресових умов вирощування.
Посійте насіння квітів на клумбі. Це можуть бути чорнобривці, волошки, мак, жоржини, матіола. Пересадіть на постійне місце розсаду квітів, якщо досі цього не зробили. Адже зараз уже критично низька температура рослинам не загрожує.
Можна нарешті поливати рослини, але не забувайте розпушувати ґрунт, щоб не утворювалася кірка. Пам’ятайте, що поливати краще зранку або ввечері, якщо очікуються високі температури вдень. А в похмурий прохолодний день можна поливати не лише у ранішні та вечірні години.
4 червня
Пересаджуйте розсаду квітів: ґрунтопокривні рослини, ампельні для прикрашання альтанки та паркану. Також посадіть або пересадіть живопліт.
Посійте насіння броколі, редьки, томатів, моркви, цибулі. А із зелені — шпинат, руколу, кріп, петрушку. Як ми зазначали вже, зелень можна взагалі сіяти на спорожнілих грядках протягом літа, аби врожай отримувати безперервно.
Покосіть газонну траву. Але не забувайте, що якщо обробляли газон препаратами, потрібно зачекати кілька діб і лише потім косити. Також можна за потреби обрізати кімнатні рослини, винести їх на свіже повітря в теплий сезон, замінити субстрат у горщиках. Викопайте цибулини квітів, які закладаєте на зберігання до осені. Та перед тим огляньте, чи не пошкоджені вони та чи немає уражень хворобами.
5 червня
День вважається менш родючим, ніж попередній, та все ж деякі культури можна посадити. Наприклад, посіяти в’юнкі культури: горох, квасолю, дині. А ще це вдалий час для ампельних та в’юнких квітів. Пересадіть космею, іпомею та інші квіти, що в’ються, для прикрашання альтанок, парканів чи стіни будинку.
Прополіть або просапайте грядки, видаливши бур’яни і розпушивши ґрунт. Також грядки можна замульчувати, аби волога швидко не випаровувалася. Особливо мульчування полюбляють вологолюбні культури. А ще мульча пригнічує ріст бур’янів.
6 червня
Сьогодні — період, коли рослинам краще відпочити. Вони стають чутливими до механічних ушкоджень, тому ті, що вже ростуть на ділянці, не варто зачіпати. А ще це не найкращий період, щоб сіяти або садити нові культурні рослини. Тому радимо перепочити день, щоб набратися сил для подальшої роботи. Цей час можна присвятити дому та сім’ї.
Якщо ж вам не сидиться дома і хочеться щось робити, можна зайнятися ділянками, де не ростуть культурні рослини — прополоти або перекопати їх.
7 червня
Радимо зайнятися посівами культур, які мають в’юнке стебло. Посійте або пересадіть розсаду ампельних квітів або тих, які мають обплести паркан чи альтанку. А ще сійте дині, горох та квасолю.
Видаліть вуса полуниці, адже ті забирають на себе поживні речовини і не дають нормально формуватися ягодам. Якщо не плануєте розмножувати вусами полуницю, їх можна видалити повністю.
Зібраний врожай черешні, полуниці чи інших культур можна консервувати, сушити, заморожувати чи ще якось переробляти на зиму. Однак пам’ятайте, що поливи досі не рекомендовані.
8 червня
Настають сприятливі дні, щоб закласти на ділянці нові рослини. Вважається, що такі рослини хоч і будуть спершу повільно рости, все ж вони сформують щедрий та смачний врожай. А плоди матимуть гарно виражений смак та аромат.
Посійте насіння огірків, кабачків, капусти у відкритий ґрунт. Обирайте сорти та гібриди, які підходять для вашого регіону і встигнуть віддати врожай за сезон. Із квітів посійте однорічну гвоздику, календулу, чорнобривці. А із багаторічних квіткових — турецьку гвоздику, маргаритку, наперстянку.
Можна і потрібно поливати рослини, особливо якщо погода спекотна і давно не було опадів. Але при цьому враховуйте потребу рослин і зволоженні та поливайте їх зранку чи ввечері, щоб волога не випарувалася швидко.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA