Микола Приходько: про спробу №2 виграти обласні кошти на сміттєві баки і обладнання для боротьби з небезпечною амброзією
![Микола Приходько: про спробу №2 виграти обласні кошти на сміттєві баки і обладнання для боротьби з небезпечною амброзією](/uploads/2024/06/07/1000031388.jpg)
З 8 червня, тобто вже цієї суботи, в Полтавській області стартує голосування за екологічні ініціативи.
Цього року на обласний конкурс екологічних ініціатив від Решетилівської громади подали два проєкти. Обидва — від КП «Покровський комунгосп». На нещодавній сесії міської ради депутати підтримали рішення про співфінансування реалізації ініціатив, якщо ті стануть переможцями. Нагадаємо, що згідно з умовами обласного конкурсу, проєкти фінансуються за принципом «50/50», де половину суми виділяють із обласного бюджету, а половину — із місцевого. Конкуренція у покровчан чимала — на конкурс цьогоріч подали 95 проєктів з різних громад області. Тому кожен голос, відданий за проєкти 49 та 54, буде дуже важливим. Проголосувати можна буде з 8 по 19 червня.
![](/uploads/2024/06/07/1000031389.jpg)
Тож говорили з автором проєктів, директором КП «Покровський комунгосп» Миколою Приходьком про те, на скільки вони актуальні та важливі для громади.
— Миколо Володимировичу, це ж не перша спроба подати саме ці проєкти — маю на увазі закупівлю баків та боротьбу із амброзією — на обласний конкурс?
М. П. Так, торік, коли мене не було (Микола Приходько захищав країну в лавах ЗСУ. — Авт.), проєкти подавав наш староста Андрій Падун. На жаль, нам тоді забракло голосів до перемоги. Тому подаємо й цього року. Адже й питання баків для сміття, й боротьби із амброзією актуальні й за рік проблема ніде не поділася. Тому щиро вдячний Решетилівській міській раді, яка підтримала наші ініціативи й готова співфінансувати реалізацію проєктів у разі перемоги.
![](/uploads/2024/06/07/1000031393.jpg)
— От давайте про них детальніше й поговоримо. Перший — «Еко-Решетилівка: забезпечення сіл територіальної громади сміттєвими баками». Назва говорить сама за себе. Скільки плануєте придбати баків і де їх буде встановлено?
М. П. Проєкт передбачає закупівлю 50 металевих баків ємністю 0,75 куб.м. Баки — під сміттєвоз, який працює у комунгоспі. Їх буде встановлено у населених пунктах, що знаходяться у північній частині Решетилівської громади (поділ по трасі Київ-Харків) і обслуговуються КП «Покровський комунгосп». Це Федіївка, Шкурупії, Кукобівка, Білоконі, Прокопівка, Піщане. На одну локацію в селі встановлюватиметься умовний 1 «куб». Таким чином зможемо покращити екологічну ситуацію в старостатах, покладемо край несанкціонованим сміттєзвалищам і люди користуватимуться благами цивілізації.
— Як визначатиме, де саме встановлювати баки? І чи ці 50 штук закриють потребу у баках на території, яку обслуговує комунгосп?
М. П. Розподілятимемо по старостатах залежно від кількості вже укладених договорів на вивезення сміття. Так що заодно є стимул для мешканців старостатів укласти такі угоди з нашим підприємством. Зараз вже встановлено біля 90 баків для сміття. Якщо йдеться про кількість угод, укладених нині, то додаткових 50 баків вистачить. Та коли брати до уваги кількість мешканців, які є на нашій території і ще не уклали угоди, то потрібно буде докупити ще біля 20 баків.
![](/uploads/2024/06/07/1000031390.jpg)
— «Боротьба з карантинними рослинами в Решетилівській громаді» — це про амброзію. Наскільки ця проблема актуальна?
М. П. Це майже «вічна» тема, на жаль, через специфіку самої рослини. Ми щомісяця подаємо звіт у обласний департамент екології про боротьбу з цим карантинним бур’яном. Проблема ця стоїть гостро на рівні держави, адже рослина не лише завдає великої шкоди сільському господарству, вона небезпечна для здоров’я. У період цвітіння, а це з середини липня до жовтня, пилок амброзії викликає алергійне захворювання — амброзійний поліноз. Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі, підіймаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань (майже на 5 км) і, потрапивши в органи дихання людей, в очі, ніс, бронхи, викликають сльозотечу, призводять до погіршення зору, підвищення температури тіла, з’являється довготривалий кашель, сильні головні болі, у найбільш чутливих — приступи астми. У нас на території громади росте багато амброзії, особливо біля доріг. І з року в рік вона все більше розростається. І щоб її знищити, рослину потрібно скошувати і обробляти хімікатами.
— Тобто саме механічне скошування не допомагає?
М. П. Воно не дає ефекту, потрібно ще хімікатами обробляли. Бо ця рослина, мов казковий змій — одну голову зрубав, а на її місці виросло три. Ми з нею боримося постійно, але ця боротьба закінчувалася тим, що ми її скосили, а вона виростає знову й більше, ніж було.
— Що планується закупити у рамках проєкту?
М. П. Хочемо придбати спеціальне обладнання для боротьби з карантинними бур’янами. Йдеться про косарку до трактора та обприскувач для обробки амброзії хімікатами. Будемо косити й обробляти територію громади, що знаходиться на обслуговуванні нашого комунального господарства. Територія в нас пристойна — тут мешкає до 8 тисяч населення. Потрібно докласти всіх зусиль, щоб позбутися від амброзії та інших карантинних бур’янів, не дати цим рослинам можливості розповсюджуватись на нашій території.
![](/uploads/2024/06/07/1000031391.jpg)
![](/uploads/2024/06/07/1000031392.jpg)
Від редакції. Нагадаємо, що проєкт закупівлі сміттєвих баків вартує 400 тисяч гривень. У разі перемоги, половину цієї суми громада отримає з обласного бюджету. Ще 176 тисяч — на закупівлю обладнання, щоб боротися із небезпечним бур’яном. Але знову ж таки, за умови перемоги в обласному конкурсі. Саме тому кожен голос — важливий, адже йдеться про комфортне й безпечне життя у власній громаді.
Настя ТОПОЛЯ, Решетилівщина.UA