Які свята відзначаємо 16 червня
Сьогодні — «професійне» свято усіх українських татусів.
Раніше офіційного свята татусів в Україні не існувало, хоча неформально батьків часом вітали в третю неділю червня, а інколи в третю неділю вересня. Так було до 2019 року, коли президент України Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким було започатковано офіційне святкування Дня батька. Припадає воно щороку тепер на третю неділю червня.
Свято татусів створили ще 1909 року за ініціативою Сонори Додд із міста Спокана, штат Вашингтон, США. Ідею одразу схвалили і встановили дату — 5 червня, на честь дня народження Вільяма, батька Сонори. Проте підготовка до святкування трохи затягнулася, тому офіційно подія відбулася лише 19 червня 1910 року.
Згодом й інші штати підключилися до ідеї святкування Дня батька. А від 1966 року це свято стало офіційним у США. До 2012 року вже понад 28 країн світу вшановували татусів саме у третю неділю червня.
В деяких країнах також існує День батька, але припадає він на інші дати. Наприклад, у Південній Кореї це спільне свято для матері і батька 8 травня, в Польщі святкують 23 червня, а в Португалії, Іспанії і Італії — 19 березня.
Також 16 червня Міжнародний день сімейних грошових переказів. Молода, проте важлива подія була вперше проведена 2015 року під час масштабного політичного форума в Мілані. 2018 року свято було підтверджено Організацією Об’єднаних Націй та стало офіційним. В наші дні дуже поширеним явищем є трудова міграція. Часто один з членів родини переїздить до іншої країни в пошуках заробітку, а потім надсилає своїм рідним грошові перекази.
Яке церковне свято
16 червня за новим календарним стилем (29 червня — за старим) — день пам’яті святителя Тихона, єпископа Амафунтського.
Тихон жив у IV-V століттях. Виріс він на Кіпрі, його батьки були християнами. У молодому віці Тихон отримав дар чудотворення. Якось його батько, який був пекарем, відправив сина на ринок продавати випічку, але той дорогою туди все роздав жебракам. Батько сильно розгнівався на Тихона, а той йому відповів: «Той, хто дає Богу, сторицею прийме». Коли пекар увійшов до комори, то його здивуванню не було меж: усі полиці були повні випічки.
За своє життя Тихон зробив багато добрих справ. Його прийняли в церковний клір, а пізніше він був посвячений у сан диякона. Після смерті єпископа Тихона обрали на його місце. Новий єпископ виступав проти язичництва і допомагав язичникам знайти нову віру. Святитель Тихон був надзвичайно милостивий — він постійно допомагав людям похилого віку, жебракам і знедоленим, а двері його будинку завжди були відчинені для них. Помер Тихон 425 року.
Цей день в історії
1578 — у Львові страчено козацького ватажка, молдовського господаря Івана Підкову.
1862 — в театрі на Бродвеї під час вистави п’єси «Мазепа» (за Байроном) актриса Ада Менкен з’явилася напівголою, що призвело до нечуваного скандалу і мало не до закриття театру.
1903 — створено компанію Ford Motor.
1903 — молодий фармацевт Калеб Бредхем з Нью-Берна (штат Північна Кароліна) зареєстрував свій винахід «Пепсі-колу»
1919 — Святий Престол в особі Папи Римського Бенедикта XV визнав незалежність УНР. Листа голові Директорії Симону Петлюрі надіслав державний секретар Ватикану П’єтро Гаспаррі.
1934 — у Харкові відкрився перший з’їзд письменників України. Створено Спілку письменників України (СПУ).
1940 — СРСР в ультимативній формі пред’явив Естонії та Латвії ноти з вимогою зміни урядів і введення до цих країн додаткових радянських підрозділів. Наступного дня Червона армія окупувала Естонію та Латвію.
1998 — вперше в прямому ефірі по Інтернету було показано пологи. 40-річна жінка з Флориди, котра погодилась на цей експеримент, народила хлопчика на ім’я Шон.
Хто народився цього дня
1313 — Джованні Боккаччо, італійський письменник, автор «Декамерона».
1855 — Георгій Шлейфер, український архітектор.
1866 — Володимир Ротмістров, український агроном, один із засновників дослідної справи в Україні.
1906 — Зиновій Книш (псевдонім Б. Михайлик), український громадсько-політичний діяч, письменник, публіцист.
1917 — Ірвінг Пенн, американський фотограф.
1937 — Ерік Сігал, американський письменник.
1957 — Василь Вовкун, український режисер і сценарист.
1971 — Тупак Шакур, американський музикант, піонер гангста-репу, кіноактор.
1987 — Денис Олійник, український футболіст, півзахисник «Металіста».
Народний календар
У народному календарі 16 червня — свято Тихона Тихого. Було помічено, що в цей час замовкали співочі птахи, і лише одного солов’я було чути до дня Петра і Павла.
У святителя Тихона просять допомоги в сімейних справах, у зціленні близьких від недуг. Вважається також, що святий допомагає впоратися із зубним болем.
День сприятливий для прибирання, прання і готування за винятком випікання.
Сьогодні, як і в будь-який інший день, церква не вітає лайки і сварок, наклепів, жадібності, заздрості, зневіри. Не можна відмовляти в допомозі тому, хто просить.
Народні прикмети не радять цього дня працювати на городі — вся робота буде нанівець. Забороняється шуміти і сваритися — злякаєш щастя, і обговорювати заручини та весілля — інакше розладиться. Також вважається, що на Тихона не можна замішувати тісто і пекти — можна відвадити фінансове благополуччя.
Прикмети дня говорять про те, якою буде погода:
роса зранку — вдень буде ясно;
вода в річці спадає — до дощу, а якщо, навпаки, прибуває — до посухи;
риба неспокійна — чекай негоду;
коники затихли — незабаром піде дощ.
Олександр СТЕПАНЕНКО, Решетилівщина.UA